fbpx
Connect with us

La Liga

Copa del Rey: «Σφράγισε» το εισιτήριο για τον τελικό στο… 90′ η Μπέτις! (vids)

Με γκολ του Μπόρχα Ιγκλέσιας στο 90′, η Ρεάλ Μπέτις έκλεισε θέση στον τελικό του Copa del Rey απέναντι στην Βαλένθια!

Published

on

Η Ρεάλ Μπέτις είχε πάρει σημαντικό προβάδισμα από το πρώτο παιχνίδι, όταν και είχε επικρατήσει με 1-2 μέσα στην έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο.

Η κατάργηση του κανονισμού του εκτός έδρας γκολ βέβαια σήμαινε πως οι Μαδριλένοι έψαχναν ένα γκολ στην Ανδαλουσία για να φέρουν το ζευγάρι στα ίσα και πάλεψαν στα ίσα για να το πετύχουν.

Το ματς ήταν ανοιχτό, όμως μέχρι το 80′ καμία ομάδα δεν είχε καταφέρει να βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Σε εκείνο το σημείο ωστόσο, ο Μπεμπέ έστησε την μπάλα περίπου 25 μέτρα μακριά από την αντίπαλη εστία και με μια… οβίδα την έστειλε στα δίχτυα, βάζοντας μπροστά την Βαγιεκάνο!

Κι ενώ όλα έδειχναν παράταση, μια υπέροχη κάθετη του Χοακίν «άνοιξε» την άμυνα των φιλοξενούμενων στο 90+2′, με τον Κανάλες να πλασάρει και τον Ιγκλέσιας να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά, «σφραγίζοντας» την μεγάλη πρόκριση της ομάδας του.

Δύο λεπτά μετά, ο «θρυλικός» Χοακίν βγήκε σε τετ-α-τετ και είχε την τεράστια ευκαιρία να δώσει και τη νίκη στην Μπέτις, αλλά πλάσαρε άουτ. Αυτό πάντως δεν άλλαξε κάτι, με το 1-1 να διατηρείται και τους γηπεδούχους να κλείνουν το μεγάλο ραντεβού με την Βαλένθια.