fbpx
Connect with us

Αθλέτικ Μπιλμπάο

Copa del Rey: “Βασσιλική” πρόκριση στο ντέρμπι της πρωτεύουσας, πέρασαν και οι ψυχωμένοι Βάσκοι! (vids)

Μετά από 120 λεπτά σκληρής μάχης ανάμεσα στις δύο ομάδες της πρωτεύουσας, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Ατλέτικο και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Copa del Rey. Μαζί της και η Αθλέτικ Μπιλμπάο που πέρασε σαν σιφουνας από την Βαλένθια.

Published

on

Τα ντέρμπι της Μαδρίτης επιφυλάσσουν πάντα αμφίρροπες, δραματικές καταστάσεις και σκληρές μάχες.

Έτσι έγινε και στο πλαίσιο των προημιτελικών του Copa del Rey, όπου η γηπεδούχος Ρεάλ επικράτησε με 3-1 έπειτα από έναν αγώνα 120 λεπτών απέναντι της συμπολίτισσας Ατλέτικο, παίρνοντας αυτή την πρόκριση για τους “4” του Κυπέλλου.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΤΙΤΗΣ: Κουρτουά, Ρίντιγκερ, Μιλιτάο, Φερνάντεθ, Μεντί (44’ Θεμπάλος), Καμαβινγκά, Μόντριτς, Κρόος (75’ Ασπένσιο), Βινίσιοους, Μπενζεμά, Βαλβέρδε (71’ Ροντρίγκο).

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Όμπλακ, Χερμόζο, Μολίνα. Μοντάβα, Σάβιτς, Γκριεζμάν, Ντε Πόλ (83’ Σαούλ), Λεμάρ (74’ Ντεπάι), Κόκε (84’ Κοντογκμπιά), Μοράτα (64’ Βίτσελ), Κορέα (76’ Καράσκο).

Οι Ροχιμπλάνκος μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ και να προηγηθούν στο 19ο λεπτό με τον Μοράτα.

Η Βασίλισσα έπαθε deja vu με το παιχνίδι με την Βιγιαρεάλ στην προηγούμενη φάση της διοργάνωσης, δεχόμενη ξανά νωρίς τέρμα και αδυνατώντας να αντιδράσει πριν την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, οι δύο από τους κορυφαίους τερματοφύλακες του κόσμου, Κουρτουά και Όμπλακ κατέβασαν ρολά για τις ομάδες τους οι οποίες έχασαν πολλές ευκαιρίες σε ένα δεύτερο ημίχρονο με πιο γρήγορο ρυθμό.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με την αλλαγή του Αντσελότι, τον Ροντρίγκο ο οποίος στο 79′ με μια εξαιρετική ατομική ενέργεια έφερε το ματς στα ίσα 1-1 για να οδηγηθούν οι δύο αντίπαλοι στην παράταση.

Εκεί, οι Μαδριλένοι είχαν περισσότερες λύσεις και δυνάμεις, είχαν κλείσει στο δικό της μισό την Ατλέτικο η οποία έμεινε και με παίκτη λιγότερο αφού ο Σάβιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος της παράτασης.

Αυτό δεν πέρασε ανεκμετάλλευτο από τους Μερένχες οι οποίοι πήραν το προβάδισμα στο 104′ χάρη στη συνεργασία των Ασένσιο και Μπενζεμά με τον πρώτο να είχε μπει ως αλλαγή στην κανονική διάρκεια και να δίνει ασίστ έτοιμο γκολ στον Γάλλο στράικερ.

Ο Βινίσιους έγραψε το τελικό 3-1 στις καθυστερήσεις απέναντι στην χωρίς καμία δύναμη και αντίσταση πλέον Ατλέτικο για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη-πρόκριση της Ρεάλ.

Την τετράδα των ημιτελικών έκλεισε η Αθλέτικ Μπιλμπάο η οποία πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Βαλένθια επικρατώντας 1-3 και κλειδώνοντας το τέταρτο εισιτήριο.

Το σύνολο τού Ερνέστο Βαλβέρδε προηγήθηκε στο 35′ με τον Μουνιαΐν, όμως το αυτογκόλ του Ντε Μάρκος έφερε την ισορροπία στο 43′. Παρόλα αυτά, οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-2 αφού στο 45′ οι Βάσκοι ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Νίκο Γουίλιαμς.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και ήρθε το εύστοχο πέναλτι του Βέσγκα στο 74′ για να τους “κόψει τα φτερά” και να κλειδώσει την παρουσία της ομάδας του Μπιλμπάο στην τετράδα του Copa del Rey.

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών

• Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-0 (52′ Ντεμπελέ)
  • Οσασούνα – Σεβίλλη 2-1 παρ., 1-1 κ.α. (71′ Άβιλα, 99′ Εζαλζουλί / 90+4′ Εν Νεσιρί)
  • Βαλένθια – Αθλέτικ 1-3 (43′ αυτ. Ντε Μάρκος / 35′ Μουνιαΐν, 45′ Ν. Γουίλιαμς, 74′ πέν. Βέσγα)
  • Ρεάλ – Ατλέτικο 3-1 (79′ Ροντρίγκο, 104′ Μπενζεμά, 120+2′ Βινίσιους – 19′ Μοράτα)