fbpx
Connect with us

Γιουβέντους

Η Γιουβέντους λύγισε τον Μανδά και πέρασε στον τελικό!

Μία ανάσα από την πρόκριση στον τελικό του Coppa Italia με τη Λάτσιο βρέθηκε ο Έλληνας τερματοφύλακας.

Published

on

Η Γιουβέντους μπήκε στον επαναληπτικό του «Ολίμπικο» έχοντας προβάδισμα 2-0 από τον πρώτο ημιτελικό του Τορίνο, όμως η Λάτσιο του Χρήστου Μανδά αντέδρασε.

Στο 12ο λεπτό, ο Λουίς Αλμπέρτο εκτέλεσε κόρνερ και ο Καστεγιάνος νίκησε τον Σάντρο σε μια εναέρια μονομαχία, κάνοντας το 1-0 για τους Λατσιάλι. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ρωμαίοι διπλασίασαν το προβάδισμά τους στο 49ο λεπτό, όταν ο Αλμπέρτο βρήκε ξανά τον Καστεγιάνος και ο φορ του Τούντορ τελείωσε τη φάση με γκολ.

Η Γιουβέντους πίεσε εν τω μεταξύ, αλλά η Λάτσιο κρατούσε το προβάδισμά της μέχρι το 82ο λεπτό. Το σκορ μειώθηκε σε 2-1 όταν ο Μίλικ νίκησε τον Μανδά με άπιαστο διαγώνιο σουτ στο 83′, γκολ που χάρισε εν τέλει στη «Μεγάλη Κυρία» την πρόκριση για τον τελικό του φετινού Coppa Italia. Εκεί, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή από το ζευγάρι Φιορεντίνα-Αταλάντα.