fbpx
Connect with us

La Liga

Η Μπαρτσελόνα «άλωσε» το Μπερναμπέου και πήρε το προβάδισμα απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 1-0 της Ρεάλ Μαδρίτης και πήρε το πλεονέκτημα στην σειρά των ημιτελικών του Copa Del Rey.

Published

on

Η Μπαρτσελόνα με όπλο την εξαιρετική της αμυντική λειτουργία πήρε μία μεγάλη νίκη με 1-0 στο Σαντιάγο Μπερναμπέου χάρις σε ένα γκολ του αυτογκόλ του Μιλιτάο και έτσι απέκτησε το πλεονέκτημα για το εισιτήριο του τελικού έναντι της Ρεάλ Μαδρίτης. Οι «Μαδριλένοι» έχασαν ευκαιρίες, είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά… δεν είχαν την ουσία.

Το ματς:

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά χλιαρό χωρίς πολλές σπουδαίες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Καρίμ Μπενζεμά στο 15ο λεπτό αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ αφού ο Γάλλος ήταν φανερά εκτεθειμένος. Λίγα λεπτά αργότερα ο Κεσί έφυγε στην κόντρα επίθεση και πλάσαρε τον Κουρτουά, με την μπάλα να καταλήγει έπειτα από καραμπόλα στα δίχτυα. Το γκολ στην αρχή δε μέτρησε αφού θεωρήθηκε πως ο Αφρικανός μέσος ήταν πιο μπροστά, αλλά με την χρήση του VAR φάνηκε πως όλα έγιναν κανονικά στην φάση και έτσι η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ.

Η συνέχεια του ημιχρόνου ήταν ίδια με την αρχή της. Οι Μαδριλένοι προσπαθούσαν να βρουν κενά στην αντίπαλη άμυνα, αλλά τελικά δεν έκαναν τίποτα στο τέλος. Αντίθετα η ομάδα του Τσάβι ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις και παρότι δεν απείλησε ξανά ουσιαστικά στο πρώτο 45λεπτό, έκανε αισθητή την παρουσία της.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ροή του αγώνα δεν άλλαξε, η Ρεάλ είχε την μπάλα αλλά η Μπαρτσελόνα τις φάσεις, με τον Άνσου Φάτι να χάνει μοναδική ευκαιρία από κενό τέρμα στο 72ο λεπτό αλλά η μπάλα τελικά δεν του έκανε το χατίρι. Έξι λεπτά μετά ο Έντερ Μιλιτάο δοκίμασε ένα μακρινό σουτ αλλά η μπάλα πήγε αρκετά μακριά.

Ο Ροδρίγκο στο φινάλε έχασε μεγάλη ευκαιρία αφού σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ. Το αποτέλεσμα παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων δεν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή με την Μπαρτσελόνα να πανηγυρίζει μία μεγάλη νίκη και να παίρνει το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό.