fbpx
Connect with us

Διεθνή

Copa del Rey: Ο Ντεμπελέ λύτρωσε τη Μπάρτσα, δραματικός αποκλεισμός της Σεβίλλης! (vids)

Ο Ουσμάν Ντεμπελέ έβαλε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα με την Ρεάλ Σοσιεδάδ και έστειλε τους “Μπλαουγκράνα” στα ημιτελικά του Copa del Rey. Δραματικός αποκλεισμός της Σεβίλλης στην παράταση από την Οσασούνα.

Published

on

Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Σοσιεδάδ βρίσκονται στην 1η και 3η θέση της βαθμολογίας της La Liga, με μόλις 6 βαθμούς να τις χωρίζουν, δείγμα του υψηλού επιπέδου στο οποίο βρίσκονται αμφότερες.

Αυτό συνέβη και στο Καμπ Νου στο πλαίσιο του νοκ-άουτ προημιτελικού του Copa del Rey ανάμεσα στις δυο τους δίνοντας μια σκληρή μάχη.

Στο 38′ οι Βάσκοι έμεινα με παίκτη λιγότερο μετά το “δολοφονικό” μαρκάρισμα του Μέντεθ στον Μπουσκέτς που επέφερε την κόκκινη κάρτα. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τις γραμμές τους στο γήπεδο και την απειλή τους και είδαν τον Ουσμάν Ντεμπελέ να ανοίγει το σκορ στο 53′.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και παρά τα κενά που είχαν στην άμυνά τους με αποτέλεσμα να φτάσουν κοντά στο να δεχτούν και δεύτερο γκολ (δοκάρι του Γκάβι), τελικά είχαν και αυτοί τις ευκαιρίες τους με μεγαλύτερες εξ αυτών την ανεπανάληπτη προσπάθεια το Σόρλοθ και το σωτήριο τετ-α-τετ του Τερ Στέγκεν στα τελευταία λεπτά για να “κλειδώσει” την πρόκριση των Μπλαουγκράνα στα ημιτελικά.

Στο άλλο παιχνίδι της χθεσινής (25/01) ημέρας, η Σεβίλλης βίωσε δραματικό αποκλεισμό στην έδρα της Οσασούνα στην παράταση.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 71′ με τον Τσίμι Άβιλα αλλά ο Ελ Νεσίρι αναπτέρωσε τις ελπίδες και το ηθικό των φιλοξενούμενων μπαίνοντας ως αλλαγή στο 77′ και σκοράροντας στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση για να λύσουν τις διαφορές τους, εκεί όπου Εζαλζουλί χτίστηκε και αυτός “χρυσή αλλαγή” και σκόραρε στο 100ο λεπτό για το τελικό 2-1 όπου και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα της Παμπλόνα.