fbpx
Connect with us

Champions League

Ανατροπή και απόλυτο για Άγιαξ – «Ήρωας» ο Τζέκο για Ίντερ! (vids)

Ο Άγιαξ πήρε τους τρεις βαθμούς και έκανε την πέμπτη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες, ενώ η Ίντερ ανέβηκε -έστω και προσωρινά- στην κορυφή της βαθμολογίας.

Published

on

Ο Άγιαξ βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως στο δεύτερο ημίχρονο αντέδρασε και κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να… κόψει κάθε ελπίδα της Μπεσίκτας.

Στο 22′ ο Γκεζάλ δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα απέναντι στον Ονανά, και έτσι έστειλε μπροστά την ομάδα του στα αποδυτήρια.

Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αλέ πέτυχε δύο γκολ, στο 54′ και στο 69′, έκανε την ολική ανατροπή και κράτησε το απόλυτο.

Έτσι, έφτασε τους δεκαπέντε βαθμούς, ενώ η Μπεσίκτας έμεινε στους 0.

Η Ίντερ ήταν καλύτερη σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα, και δίκαια πήρε την νίκη με 2-0.

Στο 57′, ο Μαρτίνεθ είδε το γκολ του να ακυρώνεται ως οφσάιντ, καθώς ο VAR θεώρησε πως υπήρξε σπρώξιμο και επιθετικό φάουλ.

Όμως, λίγα λεπτά μετά, ο Τζέκο έπιασε έναν… κεραυνό και έκανε το 1-0 στο 61′.

Μάλιστα, στο 67′ πήρε την κεφαλιά από την υπέροχη μπαλιά του Πέρισιτς, και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Έτσι, η Ίντερ έφτασε τους δέκα βαθμούς, ενώ η Σαχτάρ έμεινε στον ένα πόντο.