fbpx
Connect with us

Champions League

Πρωτιά με… milestone για Ρεάλ – «Καταδίκη» για Μίλαν (vids)

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε την Σαχτάρ (2-1) και… έγραψε ιστορία, ενώ η Μίλαν πήρε τον πρώτο της βαθμό (1-1 με την Πόρτο), ο οποίος δεν είναι αρκετός!

Published

on

Ρεάλ Μαδρίτης – Σαχτάρ Ντόνετσκ 2-1

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έψαξε με το… καλημέρα ένα γρήγορο γκολ, χάνοντας τεράστια ευκαιρία με τετ-α-τετ του Μόντριτς μόλις στο πέμπτο λεπτό. Στο 10′ ήταν η σειρά της Σαχτάρ να φτάσει πολύ κοντά στο 0-1, με τον Κουρτουά να στέκεται πολύ τυχερός, αφού είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του, μετά από σουτ εκτός περιοχής.

Τελικά η «Βασίλισσα» ήταν αυτή που βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα και «έγραψε» ιστορία, αφού ο Μπενζεμά στο 14′ σκόραρε προ κενής εστίας, μετά από ασίστ του Βινίσιους, πετυχαίνοντας το 1.000ο τέρμα της ομάδας στο Κύπελλο Πρωταθλητριών και το Champions League.

Οι Ουκρανοί ωστόσο δεν έδειξαν να επηρεάζονται από την εξέλιξη αυτή και άρχισαν να πιέζουν τους γηπεδούχους, χάνοντας κάποιες ευκαιρίες και τελικά βρίσκοντας γκολ ισοφάρισης στο 39′, με τον Φερνάντο να… ξετινάζει τα δίχτυα του Κουρτουά μετά από όμορφη συνεργασία. Στην εκπνοή του πρώτου μέρους μάλιστα ο ίδιος παίκτης έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ, με τον Βέλγο τερματοφύλακα ωστόσο να του λέει «όχι».

Κι ενώ η Σαχτάρ στεκόταν αρκετά καλά και στο δεύτερο ημίχρονο, μια εκπληκτική συνεργασία ανάμεσα σε Βινίσιους, Κασεμίρο και Μπενζεμά… έκρυψε την μπάλα, με τον Γάλλο να την εμφανίζει στα αντίπαλα δίχτυα και να διαμορφώνει το 2-1 για τους Ισπανούς.

Αυτή την φορά οι Μαδριλένοι δεν άφησαν τα ηνία του αγώνα στους φιλοξενούμενους και διατήρησαν στο μεγαλύτερο διάστημα τον έλεγχο, με την Σαχτάρ να προσπαθεί να γίνει απειλητική στα λεπτά των καθυστερήσεων, χωρίς ωστόσο να βρίσκει κάτι ουσιαστικό.

Η εικόνα του αγώνα

Τα Highlights

Η βαθμολογία του ομίλου

Οι βαθμολογίες παρέχονται από το SofaScore LiveScore

Μίλαν – Πόρτο 1-1

Σε ακόμα ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι η Μίλαν μπήκε πολύ νωθρά στον αγωνιστικό χώρο και είδε την αντίπαλό της να σκοράρει στο 5ο λεπτό, με τον Λουίς Ντίαζ να πλασάρει από κοντά έπειτα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, σε φάση που ξεκίνησε με υποψία επιθετικού φάουλ.

Η Πόρτο μάλιστα είχε τα ηνία του αγώνα και προσπάθησε να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το 0-1 και σταδιακά να ανεβάζουν ρυθμούς, χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες με Ζιρού και Σαλεμάκερς και δείχνοντας πως στο δεύτερο μέρος θα τα δώσουν… όλα για την ανατροπή.

Έτσι και έγινε, με την Μίλαν να… προειδοποιεί στο 52′, όταν ο Λεάο πλάσαρε άουτ σε κενή εστία, σε φάση όπου ήταν όμως εκτεθειμένος. Οι «Δράκοι» είχαν την ευκαιρία να… τελειώσουν το ματς στο 54′, με την κεφαλιά του Εβανίλσον να σταματά στο δοκάρι και τους «ροσονέρι» να ανεβαίνουν ακόμα πιο ψηλά.

Τελικά στο 61′ ήρθε η πολυπόθητη ισοφάριση, με τον Καλούλου να παίρνει το… ριμπάουντ μετά από απόκρουση και με… περιπετειώδη τρόπο -αφού η μπάλα κόντραρε- να «γράφει» το 1-1 και να βάζει… φωτιά στο Σαν Σίρο!

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και έψαξαν την ολική ανατροπή, με τον Ιμπραήμοβιτς μάλιστα να βρίσκει γκολ στο 84′, το οποίο ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ του Τεό Ερναντέζ. Τελικά το 2-1 δεν ήρθε ποτέ, με την Μίλαν να παίρνει τον πρώτο της βαθμό αλλά ουσιαστικά να… αποχαιρετά κάθε ελπίδα για κάτι καλό στον όμιλο!