Europa League

Europa League: Βήμα πρόκρισης για Γιουβέντους και Σεβίλλη! (vids)

Published

on

Ο Άνχελ Ντι Μαρία ήταν και πάλι εκεί για τη Μεγάλη Κυρία οδηγώντας την σε προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Europa League.

Η Γιουβέντους επιβλήθηκε με 1-0 της Φράιμπουργκ στο Τορίνο χάρη στο τέρμα του Αργεντινού στο 53′, επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά της στον αγωνιστικό χώρο.

Οι Γερμανοί παραλίγο να φτάσουν σε μια ανέλπιστη ισοφάριση όμως το τέρμα που πέτυχαν στο 64′ ακυρώθηκε κατόπιν απόφασης Σιδηρόπουλου και VAR αφού υπήρξε χέρι του Λίνχαρτ, με αποτέλεσμα το 1-0 να μείνει μέχρι το τέλος.

Μπορεί εντός των συνόρων να παλεύει ακόμα και για τον υποβιβασμό όμως στην Ευρώπη και δη στο αγαπημένο της Europa League τα πάει περίφημα.

Η Σεβίλλη επικράτησε με 2-0 της Φενέρμπαχτσε παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης. Παρά το ανώτερο πρώτο ημίχρονο από πλευράς Τούρκων, οι Ισπανοί ήταν αυτοί που είχαν την ουσία στην επανάληψη και βρήκα τα γκολ με τον Τζορδάν στο 56′ και τον Λαμέλα στο 85′, σε μια σπουδαία ατμόσφαιρα στην Ανδαλουσία.

Στην Βαρσοβία -τυπική έδρα ένεκα του πολέμου στην Ουκρανία– η Σαχτάρ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Φέγενορντ αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς στην έδρα των Ολλανδών οι οποίοι ομολογουμένως ήταν ανώτεροι και άξιζαν περισσότερο να πάρουν ένα προβάδισμα.

Το απίθανο τέρμα του Ρακίτσι με την… πλάτη στο 79′ έφερε τον ενθουσιασμό στις τάξεις των Ουκρανών αλλά ο Μπουγιάουντε έφερε το ματς στα ίσα στο 88′ και το τελικό 1-1 να μη δίνει περιθώρια προγνωστικών ενόψει της ρεβάνς.

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων των “16”:

• Λεβερκούζεν – Φερεντσβάρος 2-0 (10′ Ντεμιρμπάι, 86′ Ταπσόμπα)
  • Ρόμα – Σοσιεδάδ 2-0 (13′ Ελ Σααραουί, 87′ Κουμπούλα)
  • Σπόρτινγκ – Άρσεναλ 2-2 (34′ Ινάσιο, 55′ Παουλίνιο / 22′ Σαλιμπά, 62′ αυτ. Μορίτα)
  • Ουνιόν Βερολίνου – Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ 3-3 (42′ Γιουράνοβιτς, 69′ Νόκε, 89′ Μίτσελ / 28′ 73′ Μπονιφάς, 59′ Βέρτεσεν)
  • Γιουβέντους – Φράιμπουργκ 1-0 (53′ Ντι Μαρία)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπέτις 4-1 (6′ Ράσφορντ, 52′ Άντονι, 58′ Φερνάντες, 82′ Βέχορστ / 32′ Πέρεθ)
  • Σεβίλλη – Φενέρμπαχτσε 2-0 (56′ Τζορδάν, 85′ Λαμέλα)
  • Σαχτάρ – Φέγενορντ 1-1 (79′ Ρακίτσκι / 88′ Μπουγιάουντε)