fbpx
Connect with us

Τένις

Στον τελικό του Μόντε Κάρλο ο σπουδαίος Τσιτσιπάς!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με 2-1 σετ τον -λαβωμένο- Σίνερ και έκλεισε θέση στον τελικό του Μόντε Κάρλο! Ο Ρουντ θα είναι ο αντίπαλός του.

Published

on

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχει βρει ξανά τον καλό του εαυτό στο χώμα και συνέχισε την εντυπωσιακή του πορεία στο Μόντε Κάρλο νικώντας και το Νο.2 του κόσμου, Γιανίκ Σίνερ, που μετρούσε μόλις μία ήττα από το ξεκίνημα της φετινής σεζόν.

Ο Έλληνας πρωταθλητής απώλεσε μπρέικ πόιντ στο εναρκτήριο γκέιμ του αγώνα, όμως κατάφερε να «σπάσει» τον Ιταλό στο τρίτο γκέιμ και με κράτημα σερβίς στην συνέχεια έφτασε στο 3-1. Ο Σίνερ προσπάθησε να πιέσει, όμως ο Στέφανος ήταν σταθερότατος, κράτησε χωρίς προβλήματα τα σερβίς του και με 6-4 έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση.

Φυσικά ο Νο.2 του κόσμου δεν επρόκειτο να παραδοθεί… αμαχητί και κατάφερε να «σπάσει» αυτός τον Τσιτσιπά στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, φτάνοντας στο 3-0. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το 5-3 και όταν ο Σίνερ σέρβιρε για το σετ, ο Στέφανος έκανε την ύστατη προσπάθεια. Κατάφερε να φτάσει 5 φορές σε μπρέικ πόιντ, όμως ο Ιταλός τα έσωσε όλα και τελικά κράτησε το σερβίς του για να φέρει τον ημιτελικό στα ίσα.

Το μομέντουμ είχε γυρίσει, με τον Σίνερ να ξεκινά ξανά με μπρέικ και μάλιστα να έχει κάθε λόγο να αισθάνεται αδικημένος, αφού σε μπρέικ πόιντ του με το σκορ στο 3-1 ο Τσιτσιπάς έκανε διπλό λάθος. Ο επόπτης ωστόσο δεν το είδε, ο Στέφανος κράτησε τελικά το σερβίς του και αντί για το 4-1, έγινε το 3-2. Η συνέχεια ήταν ακόμα χειρότερη για τον Ιταλό, που κάλεσε ιατρικό τάιμ άουτ μετά από ένα στραβοπάτημα, δεν κατάφερε να βρει ρυθμό και είδε τον Τσιτσιπά να παίρνει 4 συνεχόμενα γκέιμς και να φτάνει στο τελικό 6-4!

Στον τελικό, ο Έλληνας πρωταθλητής θα αντιμετωπίσει τον Κάσπερ Ρουντ, που πέτυχε την μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του και απέκλεισε με 2-1 σετ τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Τα σετ: 6-4, 3-6, 6-4

Europa Conference League4 ώρες ago

ΕΓΡΑΨΕ ΙΣΤΟΡΙΑ Ο ΘΡΥΛΟΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ OPAP ARENA ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΗΚΩΣΕΙ!

Serie A8 ώρες ago

Τσιμίκας: Σε αυτό το top πρωτάθλημα έχει πέραση αν φύγει από τη Λίβερπουλ!

Εθνική Ελλάδος Ανδρών - Ποδόσφαιρο9 ώρες ago

Πογιέτ: «Έχω τελειώσει από την Εθνική, δεν μου είπαν ούτε ευχαριστώ!»

Μεταγραφές1 ημέρα ago

Αποφασίζει η Μπέτις για Παπασταθόπουλο – Το φαβορί για τον Έλληνα στόπερ!

Super League1 ημέρα ago

Προτάθηκε σε ελληνική ομάδα ο Πούλσεν της Λειψίας!

Μεταγραφές3 ημέρες ago

Μπάρκας: Ο άνθρωπος που έχει κάνει το «κονέ» για τη μεταγραφή του στη Σεβίλλη!

Superlig3 ημέρες ago

Πέλκας: Στην Τουρκία τον στέλνουν… Ελλάδα! – Τα δεδομένα της επιστροφής

Γουέστ Χαμ3 ημέρες ago

Μαυροπάνος: Μεγάλη αλλαγή για τον Έλληνα στόπερ στο Λονδίνο!

Super League3 ημέρες ago

«Βόμβα» από Τουμέρ Μετίν: «Ο Ικάρντι θα παίζει του χρόνου στην Ελλάδα!» (vid)

Διεθνή3 ημέρες ago

Εμμανουηλίδης: Πέτυχε εκπληκτικό γκολ… μισή παραμονή στη Δανία! (vid)

«Άρρωστη» ΓΚΟΛΑΡΑ του Κούτρη στην Πολωνία! (vid)

Λάτσιο3 ημέρες ago

Μανδάς: Αυτό είναι το νέο σούπερ συμβόλαιο που του προτείνει η Λάτσιο!

Superlig4 ημέρες ago

ΑΔΙΑΝΟΗΤΟΣ Πέλκας, έβαλε το γκολ της χρονιάς από τα 30 μέτρα στην Τουρκία! (vid)

La Liga4 ημέρες ago

Λυτρωτής Δουβίκας, χάρισε με ΓΚΟΛΑΡΑ νίκη… Ευρώπης στη Θέλτα! (vid)

Άλκμααρ4 ημέρες ago

«Υπέγραψε»… χρυσό τρίποντο με νέο γκολ ο Παυλίδης! (vid)

Διεθνή7 ημέρες ago

Βρείτε του κάποιον να τον σταματήσει: Νέο «παστέλι» του γκολεαντόρ Κουλούρη! (vid)