fbpx
Connect with us

Τένις

Πήρε… ρεβάνς από τον Τσιτσιπά ο Ρουντ!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 2-0 σετ από τον Κάσπερ Ρουντ στον τελικό του τουρνουά της Βαρκελώνης.

Published

on

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετρούσε 10 συνεχόμενες νίκες, είχε κατακτήσει το τουρνουά στο Μόντε Κάρλο και έφτασε στον τελικό της Βαρκελώνης, όπου η μοίρα τον έφερε να αντιμετωπίσει και πάλι τον Κάσπερ Ρουντ.

Αυτή την φορά όμως ο Έλληνας πρωταθλητής δεν κατάφερε να βρει τις λύσεις και να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 2-0, με τον Νορβηγό να κατακτά τον πρώτο τίτλο της καριέρας του που είναι ανώτερος από 250άρι.

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε ιδανικά και έκανε μπρέικ στο πρώτο γκέιμ ατου αγώνα, όμως ο Ρουντ το πήρε άμεσα πίσω, ισοφάρισε σε 3-3 και κατάφερε να «σπάσει» ξανά τον Έλληνα αθλητή στο 12ο και τελευταίο γκέιμ και να πάρει το σετ με 7-5.

Στο δεύτερο σετ ήταν ακόμα καλύτερος και προηγήθηκε από νωρίς με 3-1, διατηρώντας το προβάδισμα αυτό μέχρι το τέλος. Ο Τσιτσιπάς δεν απείλησε ποτέ, έσωσε κάποια μπρέικ πόιντ στο σερβίς του, όμως ο Ρουντ είχε τον έλεγχο και έφτασε σε μια σχετικά άνετη επικράτηση.

Τα σετ: 7-5, 6-3