fbpx
Connect with us

La Liga

La Liga: Έ-Χ-ασε κι άλλο έδαφος από την κορυφή η Ρεάλ, νίκη τετράδας για την Ατλέτικο! (vids)

Στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής, η Ρεάλ Μαδρίτης αν και καλύτερη της Ρεάλ Σοσιεδάδ σε όλο το παιχνίδι, αρκέστηκε στην ισοπαλία χάνοντας κι άλλο έδαφος από την κορυφή της La Liga. Νίκη τετράδας η Ατλέτικο στην έδρα της Οσασούνα.

Published

on

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν σαφώς καλύτερη στο ματς με την Ρεάλ Σοσιεδάδ, είχε αρκετές ευκαιρίες για γκολ αλλά τελικά το 0-0 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα, χάνοντας πολύτιμο έδαφος από την κορυφή και την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Η ομάδα του Αντσελότι κυριάρχησε στα πρώτα 45 λεπτά δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες. Δεν μπόρεσε, ωστόσο καμία από αυτές να την μετατρέψει σε γκολ κι έτσι το 0-0 δεν άλλαξε με το τελευταίο σφύριγμα. Το ματς ήταν πολύ ωραίο με καλό ρυθμό και αρκετές φάσεις και το μόνο που έλειπε ήταν το γκολ. Οι Βάσκοι από την πλευρά τους δεν μπορούσαν να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια τους, αλλά κρατούσαν το 0-0.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με τη Ρεάλ να είναι η ομάδα που πίεζε και που κρατούσε τη μπάλα στα πόδια της. Συνέχισε να χάνει ευκαιρίες, αλλά από το 70′ και μετά έδειχνε να έχει ξεμείνει από ιδέες. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο δεν μπόρεσε να απειλήσει, ενώ οι Βάσκοι περίμεναν τη στιγμή τους για να μπορέσουν να κάνουν τη ζημιά. Όπως και να ‘χει πήραν τον βαθμό στη Μαδρίτη και έκαναν άλμα για την τριάδα.

Στο δικό της παιχνίδι, η Ατλέτικο Μαδρίτης δοκιμάστηκε για τα καλά στην έδρα της Οσασούνα αλλά με πρωταγωνιστές τους Όμπλακ και Σαούλ, πήρε ένα σημαντικό “διπλό” για την τετράδα.

Οι Ροχιμπλάνκος μπήκαν πιο δυνατά και άφησαν πίσω τους τον αποκλεισμό στο Κύπελλο, έχοντας αρκετές καλές στιγμές χωρίς όμως να μπορούν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο επανάληψη, η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με τους γηπεδούχους να ανακτούν τον έλεγχο και να δοκιμάζουν την κλάση και τα αντανακλαστικά του Όμπλακ. Ο Σλοβένος τερματοφύλακας έκανε ορισμένες σωτήριες επεμβάσεις και κράτησε την Ατλέτικο στο παιχνίδι μέχρι να έρθει το γκολ του Σαούλ στο 74′ να δώσει τη νίκη.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

• Αλμερία – Εσπανιόλ 3-1 (21′ Σουάρες, 61′ Μπαπτιστάο, 77′ Πορτίγιο / 90+3′ Χοσέλου)
  • Κάντιθ – Μαγιόρκα 2-0 (10′ Μπονγκοντά, 38′ πέν. Άλεξ)
  • Ζιρόνα – Μπαρτσελόνα 0-1 (61′ Πέδρι)
  • Σεβίλλη – Έλτσε 3-0 (29′, 45+4′ Εν Νεσιρί, 43′ Ακούνια)
  • Χετάφε – Μπέτις 0-1 (86′ πέν. Ιγκλέσιας)
  • Βαγιαδολίδ – Βαλένθια 1-0 (90′ Λάριν)
  • Οσασούνα – Ατλέτικο 0-1 (74′ Σαούλ)
  • Θέλτα – Αθλέτικ 1-0 (71′ Άσπας)
  • Ρεάλ – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-0