fbpx
Connect with us

La Liga

Γλίτωσε το «Χ» στο ντέρμπι της Μαδρίτης η Ρεάλ – Μεγάλη νίκη της Βαλένθια επί της Σοσιεδάδ! (vids)

Η Ρεάλ Μαδρίτης είδε τον 18χρονο Άλβαρο Ροντρίγκες να πετυχαίνει γκολ στο 85′, τρία λεπτά μετά την αλλαγή του, σώζοντας το βαθμό απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης, με τη Μπαρτσελόνα να βγαίνει κερδισμένη. Μεγάλη νίκη η Βαλένθια επί της Σοσιεδάδ.

Published

on

Η Ρεάλ Μαδρίτης γλίτωσε το βαθμό της ισοπαλίας στο ντέρμπι με την Ατλέτικο (1-1) στο Σαντιάγο Μπερναμπέου χάρη στη χρυσή αλλαγή του 18χρονου Άλβαρο Ροντρίγκες για την 23η αγωνιστική της La Liga.

Σε ένα ακόμα ντέρμπι της Μαδρίτης με πολλή ένταση και δυνατά μαρκαρίσματα, η ανάπαυλα βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0.

Στην επανάληψη, οι Μερένχες ανέβασαν στροφές, πάτησαν περιοχή και αύξησαν την πίεσή τους μετά την αποβολή του Κορέα στο 64′. Παρόλα αυτά, οι Ροχιμπλάνκος ήταν αυτοί που έφτασαν στο γκολ ανοίγοντας το σκορ στο 78′ με τον Χιμένεθ έπειτα από φάουλ-γέμισμα του Γκριεζμάν.

Η Βασίλισσα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη με δράστη τον 18χρονο Άλβαρο Ροντρίγκες που μπήκε αλλαγή στο 77′, πέτυχε το τέρμα της ισοφάρισης στο 85′ ισοφαρίζοντας για το τελικό 1-1 και πραγματοποιώντας σπουδαίο ντεμπούτο στο πρωτάθλημα.

Ωστόσο, η απώλεια δεν αποφεύχθηκε για την Ρεάλ, με την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα να έχει την ευκαιρία σήμερα (26/02, 19:30 στην έδρα της Αλμερία) να αυξήσει τη διαφορά. Σε περιπέτειες της τετράδας μπαίνει το σύνολο του Ντιέγκο Σιμεόνε.

Μεγάλη νίκη για τη Βαλένθια η οποία χάρη στο αυτογκόλ του Θουμπελδία στο 40′, επικράτησε 1-0 της Ρεάλ Σοσιεδάδ κάνοντας αποφασιστικό βήμα παραμονής, με τους Βάσκους να γνωρίζουν ακόμα μια απώλεια στην μάχη της τετράδας.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

• Έλτσε – Μπέτις 2-3 (7′ πεν. Φιδέλ, 9′ Μπογιέ / 65′ πεν. 68′ Ιγκλέσιας, 90+5′ πεν. Ζοσέ)
  • Εσπανιόλ – Μαγιόρκα 2-1 (22′, 51′ Μπρέθγουεϊτ / 41′ Μουρίτσι)
  • Κάντιθ – Ράγιο 1-0 (74′ Γκουαρδιόλα)
  • Ρεάλ – Ατλέτικο 1-1 (85′ Ροντρίγκες / 78′ Χιμένες)
  • 25/02 22:00 Βαλένθια – Ρεάλ Σοσιεδάδ
  • 26/02 15:00 Αθλέτικ – Ζιρόνα
  • 26/02 17:15 Θέλτα – Βαγιαδολίδ
  • 26/02 19:30 Αλμερία – Μπαρτσελόνα
  • 26/02 22:00 Σεβίλλη – Οσασούνα