fbpx
Connect with us

La Liga

La Liga: Ασένσιο και Βινίσιους οδήγησαν λαμπρά την “Βασίλισσα”! (vid)

Μέσα σε τρία λεπτά, Ασένσιο και Βινίσιους πέτυχαν δύο σπουδαία γκολ και οδήγησαν την Ρεάλ Μαδρίτης στην νίκη και στο -5 από την πρωτοπόρο της La Liga, Μπαρτσελόνα.

Published

on

Δεν αφήνει την Μπαρτσελόνα να ξεφύγει και συνεχίζει το κυνήγι της πρωτιάς.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε χαρακτήρα και μετά το 0-0 με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, αντέδρασε και έκαμψε την αντίσταση της Βαλένθια στο Μπερναμπέου για την εξ αναβολής μεταξύ τους αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι Μερένχες μείωσαν την απόσταση από την κορυφή και την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα στους 5 βαθμούς σε ισάριθμα ματς.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Νάτσο, Μιλιτάο (36′ Καρβαχάλ), Ρίντιγκερ, Καμαβινγκά, Μόντριτς (66′ Βαλβέρδε), Κρόος (67′ Τσουαμενί), Θεμπάγιος, Ασένσιο, Μπενζεμά (60′ Ροντρίγκο), Βινίσιους

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Φουλκιέρ, Γκάμπριελ, Ντιακαμπί, Γκαγιά, Γκιγιαμόν, Μούσα (75′ Κομέρ), Αλμέιδα (70′ Μορίμπα), Καστιγέχο (59′ Αντρέ), Καβάνι (75′ Φραν), Λίνο (70′ Λάτο)

Έχοντας στον πάγκο της τον υπηρεσιακό Βόρο μετά την απόλυση του Γκατούζο, οι Νυχτερίδες κατέβηκαν στο πρώτο ημίχρονο με ξεκάθαρο αμυντικό πλάνο βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους και διασφαλίζοντας το 0-0 μέχρι την ανάπαυλα, το οποίο θα μπορούσε κάλλιστα να είναι διαφορετικό λόγω μίας αμφιλεγόμενης φάσης λίγο πριν το ημίχρονο.

Λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, υπήρξε συζήτηση με τον Ρίντιγκερ να σκοράρει στο 45+3′ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μόντριτς όμως το γκολ να μη μετράει.

Και αυτό γιατί ο διαιτητής κλήθηκε να πάει στο μόνιτορ για να δει τη φάση μετά από συνομιλία του με το VAR και εκεί είδε το επιθετικό φάουλ του Μπενζεμά στον Μούσα, με αποτέλεσμα να ακυρώσει το τέρμα και να τιμωρήσει με κάρτα τον Γάλλο στράικερ.

Ωστόσο, στην επανάληψη, οι Μερένχες “ξεκλείδωσαν” τη συμπαγή άμυνα της Βαλένθια και μέσα σε ένα δίλεπτο, καθάρισαν την υπόθεση νίκης.

Αρχικά, η Ασένσιο έπιασε ένα τρομερό αριστερό σουτ από το ύψος της περιοχής για να γραψει το 1-0 στο 52′ και στο 54′ ο Βινίσιους με μια φοβερή κούρσα και ένα ιδανικό πλασέ διπλασίασε με συνοπτικές διαδικασίες τα τέρματα της Βασίλισσας.

Στη συνέχεια, η Ρεάλ κατέβασε ρυθμούς, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την ανίκανη Βαλένθια να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του αγώνα (έμεινε και με 10 παίκτες στο 72′ λόγω σκληρού μαρκαρίσματος του Παουλίστα στον Βινίσιους με συνέπεια το αντίκρισμα της απευθείας κόκκινης κάρτας), με το 2-0 να μένει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Κάπως έτσι, η Ρεάλ κέρδισε ψυχολογικό και βαθμολογικό έδαφος ενόψει της δύσκολης συνέχειας που θα την βρει άμεσα να ρίχνεται στη μάχη όλων των διοργανώσεων στις οποίες συμμετέχει εντός (La Liga, Copa del Rey) και εκτός συνόρων (Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, Champions League).