fbpx
Connect with us

Champions League

«Βαυαρικό»… τραίνο στην Τσεχία – «Κλείδωσε» πρωτιά η Μπάγερν! (vids)

Η Μπάγερν Μονάχου έκανε… περίπατο μέσα στην Τσεχία και με το 2-4 «σφράγισε» την πρωτιά στον όμιλο!

Published

on

Έχοντας ήδη το απόλυτο και δίχως να έχει δεχτεί ούτε ένα τέρμα στα προηγούμενα παιχνίδια, η Μπάγερν Μονάχου ήταν φυσικά το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τη νίκη μέσα στην Τσεχία.

Η αδύναμη Πλζεν δεν μπόρεσε να προβάλει καμία αντίσταση και οι Βαυαροί κατάφεραν να σκοράρουν 4 φορές από το πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας τελικά σε μια πολύ άνετη νίκη (2-4) απέναντι στην πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου.

Ως αποτέλεσμα, η Μπάγερν έφτασε τους 12 βαθμούς και «κλείδωσε» την πρωτιά, έχοντας πια διαφορά ασφαλείας από Μπαρτσελόνα και Ίντερ, τις οποίες μάλιστα έχει κερδίσει.

Βικτόρια Πλζεν: Στάνεκ, Γιεμέλκα, Τιχάνι, Χέιντα, Χάβελ, Μπούτσα, Κάλβαχ, Μοσκέρα, Βλκάνοβα, Κόπιτς, Τσόρι.

Μπάγερν Μονάχου: Ούλραϊχ, Μαζράουι, Παβάρ, Ουπαμεκανό, Στάνισιτς, Κίμιχ, Γκορέτζκα, Κομάν, Σανέ, Μανέ, Μίλερ.

Η Μπάγερν ήταν το απόλυτο… αφεντικό της αναμέτρησης και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 10 λεπτό, με τους Γκορέτζκα και Μανέ να συνεργάζονται ιδανικά και τον Σενεγαλέζο να πλασάρει από κοντά για το 0-1, που έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις των φιλοξενούμενων.

Πριν μάλιστα… κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Τόμας Μίλερ βρήκε την ευκαιρία να πλασάρει από κοντά μετά από μια ακόμα εξαιρετική συνεργασία, «γράφοντας» το 0-2 στο 14′ και… διαβεβαιώνοντας τους γηπεδούχους πως θα περάσουν ένα πολύ δύσκολο βράδυ.

Στο 25′ ο Γερμανός έγινε από εκτελεστής δημιουργός, με τον Γκορέτζκα να εκτελεί μέσα από την περιοχή και να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 0-3, ενώ ο ίδιος παίκτης σκόραρε και στο 43′, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου τη νίκη της ομάδας του, μετά από υπέροχη κάθετη του Σανέ.

Στην επανάληψη οι Γερμανοί κατέβασαν ρυθμούς, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Βικτόρια για να βρει γκολ με τους Βλκάνοβα στο 62′ και Κλιμέντ στο 75′ και να διαμορφώσει το τελικό 2-4, που σαφώς μοιάζει πολύ πιο… τιμητικό από το σκορ του πρώτου μέρους!