fbpx
Connect with us

Champions League

ΕΠΟΠΟΙΪΑ στο Καμπ Νου – Το ματς της χρονιάς από Μπαρτσα και Ίντερ! (vids)

Μπαρτσελόνα και Ίντερ προσέφεραν το ματς της χρονιάς, με το τελικό 3-3 να είναι μάλλον δίκαιο και να δίνει φυσικά τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στους Ιταλούς!

Published

on

Απίστευτο ματς ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Ίντερ, με τους Ιταλούς να κάνουν ανατροπή, αλλά τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά την ισοπαλία.

Οι «μπλαουγκράνα» ήταν σαφώς ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και βρήκαν γκολ με τον Ντεμπελέ, όμως μια αδράνεια του Πικέ στο δεύτερο μέρος έβαλε από το πουθενά τους φιλοξενούμενους στο ματς.

Ο Μπαρέλα την εκμεταλλεύτηκε και ισοφάρισε, με τους Μαρτίνες, Γκόσενς και Λεβαντόφσκι να διαμορφώνουν το τελικό 3-3, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι!

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Αλόνσο, Πικέ, Γκαρσία, Ρομπέρτο, Μπουσκέτς, Γκάβι, Πέδρι, Ραφίνια, Ντεμπελέ, Λεβαντόφσκι.

Ίντερ: Ονανά, Σκρίνιαρ, Ντε Βράι, Μπαστόνι, Ντάμφρις, Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου, Μικιταριάν, Ντιμάρκο, Μαρτίνες, Τζέκο.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, είχε από το ξεκίνημα την κατοχή και οδήγησε τους φιλοξενούμενους σε καθυστερήσεις με το… καλημέρα! Η πρώτη ευκαιρία λοιπόν ήρθε στο 9′, όταν ο Μικιταριάν απομάκρυνε πάνω στην γραμμή την κεφαλιά του Λεβαντόφσκι, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Η «απάντηση» της Ίντερ ήρθε στο 16′, με τον Τζέκο να κάνει την προβολή μετά από εκτέλεση φάουλ και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι, «αγγίζοντας» το 0-1 και προκαλώντας… τεράστια ανησυχία στο κοινό του Καμπ Νου.

Οι «μπλαουγκράνα» πάντως ήταν κυρίαρχοι, είχαν την μπάλα διαρκώς κοντά στην περιοχή των φιλοξενούμενων και τελικά ευτύχησαν να σκοράρουν στο 40ο λεπτό, με τον Ντεμπελέ να πλασάρει από κοντά μετά το εξαιρετικό γύρισμα του Σέρτζι Ριμπέρτο, σε φάση που ξεκίνησε από τον Ραφίνια.

Στο 43′ οι γηπεδούχοι πλησίασαν και σε δεύτερο τέρμα, με υπέροχο πλασέ του Ραφίνια που πέρασε λίγο άουτ, όμως η Ίντερ ήταν αυτή που έφερε το ματς στα ίσα στο 50′, όταν ο Μπαρέλα εκμεταλλεύτηκε την λανθασμένη εκτίμηση του Πικέ και βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή, κερδίζοντας εύκολα τον Τερ Στέγκεν.

Η εξέλιξη αυτή άλλαξε ολοκληρωτικά την εικόνα του αγώνα και κάπως έτσι στο 62′ ο Λαουτάρο Μαρτίνες πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με άψογο κατέβασμα και τελείωμα έκανε το 1-2, «παγώνοντας» το γήπεδο και ολοκληρώνοντας μια τεράστια ανατροπή για τους «νερατζούρι»!

Ο Λεβαντόφσκι είναι αυτός που ισοφάρισε με σουτ που κόντραρε κι άλλαξε πορεία στο 82′, ενώ ο Γκόσενς έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του στο 89′ και έδειχνε να της χαρίζει μια τεράστια νίκη. Κι όμως, ο Πολωνός σκόραρε εκ νέου στο 90+2′ και διαμόρφωσε το τελικό 3-3, σε ένα εκπληκτικό ματς!

Στα τελευταία λεπτά μάλιστα η Ίντερ έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες για να πάρει το «διπλό», με τον Τερ Στέγκεν να σταματάει τους αντιπάλους του και να κρατάει το σκορ σε αυτά τα επίπεδα.

Click to comment
Europa Conference League15 ώρες ago

ΕΓΡΑΨΕ ΙΣΤΟΡΙΑ Ο ΘΡΥΛΟΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ OPAP ARENA ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΗΚΩΣΕΙ!

Serie A20 ώρες ago

Τσιμίκας: Σε αυτό το top πρωτάθλημα έχει πέραση αν φύγει από τη Λίβερπουλ!

Εθνική Ελλάδος Ανδρών - Ποδόσφαιρο20 ώρες ago

Πογιέτ: «Έχω τελειώσει από την Εθνική, δεν μου είπαν ούτε ευχαριστώ!»

Μεταγραφές2 ημέρες ago

Αποφασίζει η Μπέτις για Παπασταθόπουλο – Το φαβορί για τον Έλληνα στόπερ!

Super League2 ημέρες ago

Προτάθηκε σε ελληνική ομάδα ο Πούλσεν της Λειψίας!

Μεταγραφές3 ημέρες ago

Μπάρκας: Ο άνθρωπος που έχει κάνει το «κονέ» για τη μεταγραφή του στη Σεβίλλη!

Superlig3 ημέρες ago

Πέλκας: Στην Τουρκία τον στέλνουν… Ελλάδα! – Τα δεδομένα της επιστροφής

Γουέστ Χαμ3 ημέρες ago

Μαυροπάνος: Μεγάλη αλλαγή για τον Έλληνα στόπερ στο Λονδίνο!

Super League3 ημέρες ago

«Βόμβα» από Τουμέρ Μετίν: «Ο Ικάρντι θα παίζει του χρόνου στην Ελλάδα!» (vid)

Διεθνή3 ημέρες ago

Εμμανουηλίδης: Πέτυχε εκπληκτικό γκολ… μισή παραμονή στη Δανία! (vid)

«Άρρωστη» ΓΚΟΛΑΡΑ του Κούτρη στην Πολωνία! (vid)

Λάτσιο4 ημέρες ago

Μανδάς: Αυτό είναι το νέο σούπερ συμβόλαιο που του προτείνει η Λάτσιο!

Superlig4 ημέρες ago

ΑΔΙΑΝΟΗΤΟΣ Πέλκας, έβαλε το γκολ της χρονιάς από τα 30 μέτρα στην Τουρκία! (vid)

La Liga4 ημέρες ago

Λυτρωτής Δουβίκας, χάρισε με ΓΚΟΛΑΡΑ νίκη… Ευρώπης στη Θέλτα! (vid)

Άλκμααρ5 ημέρες ago

«Υπέγραψε»… χρυσό τρίποντο με νέο γκολ ο Παυλίδης! (vid)

Διεθνή1 εβδομάδα ago

Βρείτε του κάποιον να τον σταματήσει: Νέο «παστέλι» του γκολεαντόρ Κουλούρη! (vid)