fbpx
Connect with us

Serie A

Μίλαν για Scudetto στο… 90′! (vid)

Έπειτα από ένα αναπάντεχο ματς, η Μίλαν πήρε τη νίκη επί της Λάτσιο και παρέμεινε στην κορυφή της Serie A.

Published

on

Με απίστευτο κι αναπάντεχο τρόπο εκτυλίσσεται το… δράμα της εφετινής Serie A, με πρωταγωνίστρια τη Μίλαν.

Οι «ροσονέρι» κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της Λάτσιο χωρίς τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, που είναι τραυματίας, και παρέμειναν στην 1η θέση της βαθμολογίας, στο +1 από την Ίντερ, που νίκησε νωρίτερα την Ελλάς Βερόνα με σκορ 2-1.

Η επτάκις πρωταθλήτρια Ευρώπης, αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0 από νωρίς, είδε τους «Λατσιάλι» να επιστρέφουν και να ισοφαρίζουν σε 2-2.

Τελικά, η Μίλαν χρειάστηκε την κεφαλιά του… ήρωα Τεό Ερναντές στο 93′, με τον αριστερό μπακ να διαμορφώνει το τελικό 3-2.

Δείτε το γκολ που έκρινε τον αγώνα:

Το ματς

Η Μίλαν μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και πριν συμπληρωθεί το 20λεπτο ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0. Στο 10’ ο Ρέμπιτς με κεφαλιά βρήκε δίχτυα μετά το κόρνερ του Τσαλχάνογλου και ο Τούρκος από δημιουργός έγινε σκόρερ επτά λεπτά αργότερα από τη βούλα του πέναλτι για μαρκάρισμα του Πάτρικ στον Κροάτη. Η Μίλαν «πετούσε» και όλα έδειχναν καλά, όμως στο 26’ ο Καλούλου πάτησε τον Χοακίν Κορέα σε κόρνερ και το VAR δεν γινόταν να μην το δει. Ο Ντοναρούμα απέκρουσε την εκτέλεση του Ιμόμπιλε, αλλά ο Λουίς Αλμπέρτο με κεφαλιά μείωσε (2-1).

Στην επανάληψη οι «ροσονέρι» φάνηκε να μπαίνουν καλύτερα, όμως στο 59’ ο Καλούλου δεν κατάλαβε την πάσα του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, ο Ιμόμπιλε πέρασε και με το αριστερό στην κίνηση, βρήκε τη γωνία (2-2). Στο φινάλε, οι γηπεδούχοι είχαν δύο τρομερές ευκαιρίες με τον Ρέμπιτς από προσπάθειες του Ερναντές, ο οποίος σηκώθηκε στο φινάλε από το κόρνερ του Τσαλχάνογλου και νίκησε τον Ρέινα για το τελικό 3-2.