fbpx
Connect with us

Serie A

Ιστορικό κάζο της Γιουβέντους από την Μόντσα (και) εντός έδρας! (vid)

Η Γιουβέντους είδε την Μόντσα να έρχεται στο Τορίνο και να την υποχρεώνει σε νέα ήττα, με την ομάδα της Λομβαρδίας να μετράει φέτος 2/2 απέναντι στους “Μπιανκονέρι”.

Published

on

Μετά την νίκη επί της Γιουβέντους στον πρώτο γύρο, η Μόντσα υποχρέωσε την ομάδα του Τορίνο σε νέα μεταξύ τους ήττα, ερχόμενη στο Juventus Stadium και να παίρνει χθες (29/01) το “διπλό” με 0-2 για την 20η αγωνιστική της Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και μάλιστα έστειλαν τρεις φορές την μπάλα στα δίχτυα στο πρώτο ημίχρονο. Την πρώτη το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ, όμως στις επόμενες δύο το σκορ ανέβηκε στο 0-2 ένεκα και των κενών που παρουσίαζαν στην άμυνά τους οι Μπιανκονέρι.

Στο 18′ η υπέροχη ασίστ του Χοσέ Ματσίν στον Πάτρικ Τσιούρια κατέληξε στο 1-0 και στο 39′ το φανταστικό σόλο του Κάρλος Αουγκούστο ολοκληρώθηκε με πάσα στον Ντάνι Μότα που πέρασε τον Βόιτσιεχ Σέσνι για να γράψει το 0-2 πριν την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έκανε τρεις αλλαγές και μέχρι το 65′ είχε βάλει στον αγωνιστικό χώρο τους Αρκάντιους Μίλικ και Ντούσαν Βλάχοβιτς, όμως το μόνο που κατάφερε η Γιουβέντους ήταν να πετύχει ένα γκολ το οποίο εν τέλει δεν μέτρησε ποτέ λόγω οφσάιντ.

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής

• Μπολόνια – Σπέτσια 2-0 (37′ Πος, 77′ Ορσολίνι)
  • Λέτσε – Σαλερνιτάνα 1-2 (23′ Στρεφέζα / 5′ Ντια, 20′ Φιλένα)
  • Έμπολι -Τορίνο 2-2 (37′ Λουπέρτο, 69′ Μαρίν / 82′ Ρίτσι, 85′ Σανάμπρια)
  • Κρεμονέζε – Ίντερ 1-2 (11′ Οκερέκε / 21′, 65′ Μαρτίνες)
  • Αταλάντα – Σαμπντόρια 2-0 (42′ Μάλε, 57′ Λούκμαν)
  • Μίλαν – Σασουόλο 2-5 (24′ Ζιρού, 81′ Ορίγκι / 19′ Ντεφρέλ, 22′ Φρατέζι, 30′ Μπεράρντι, 47′ πέν. Λοριεντέ, 79′ Ενρίκε)
  • Γιουβέντους – Μόντσα 0-2 (18′ Τσιούρια, 39′ Μότα)
  • Λάτσιο – Φιορεντίνα 1-1 (8′ Καζάλε / 49′ Γκονσάλες)
  • Νάπολι – Ρόμα 2-1 (17′ Όσιμεν, 86′ Σιμεόνε / 75′ Ελ Σααραουί)
  • Ουντινέζε – Βερόνα (21′ Σάμαρντζιτς / 4′ Μπεκάο αυτ.)