fbpx
Connect with us

Premier League

Το πανόραμα της Premier League: Κάζο για τους «μεγάλους» του Λονδίνου! (vids)

Η Άρσεναλ έχασε κι άλλη ευκαιρία να ξεφύγει ως πρωτοπόρος, η Τσέλσι αγνόησε για ακόμα μια φορά τη νίκη, ενώ η Τότεναμ διασύρθηκε στο Λέστερ. Όλο το πανόραμα της 23ης αγωνιστικής της Premier League.

Published

on

Κακή μέρα για τους “μεγάλους” του Λονδίνου στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Premier League, με την Άρσεναλ να αποτυγχάνει να ξεφύγει ως πρωτοπόρος της βαθμολογίας, την Τσέλσι να αγνοεί ξανά τη νίκη, ενώ η Τότεναμ έχασε σοβαρό έδαφος για την τετράδα μετά το διασυρμό στο Λέστερ.

Χρονικά η αρχή έγινε στο ανατολικό Λονδίνο και το Ολυμπιακό Σταδιο όπου Γουέστ Χαμ και Τσέλσι αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Οι Μπλε αν και ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με το παρθενικό τέρμα του Φέλιξ στο 16′ είδαν τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 28′ με τον Έμερσον.

Φέλιξ και Χάβερτς βρήκαν ξανά δίχτυα αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ, ενώ στην επανάληψη οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν και παρήγαγαν ελάχιστες φάσεις.

Λίγο έλειψε η Γουέστ Χαμ να κλέψει τη νίκη αλλά το γκολ του Σούτσεκ ακυρώθηκε μέσω VAR και έτσι το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος για να αφήσουν ικανοποιημένους τους γηπεδούχους που απομακρύνθηκαν ακόμα πιο πολύ από την επικίνδυνη ζώνη αλλά αν ικανοποίητους τους φιλοξενούμενους που έχασαν ακόμα περισσότερο έδαφος για τις θέσεις των ευρωπαϊκών εισιτηρίων.

Γκέλα ολκής για την πρωτοπόρο Άρσεναλ η οποία έμεινε στο Χ για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική μετά το 1-1 με την Έβερτον, αφήνοντας αυτή τη φορά βαθμούς μέσα στο Έμιρεϊτς κοντά στην Μπρέντφορντ.

Οι Σφήκες μπήκαν πολύ δυνατά, ισορρόπησαν το παιχνίδι απέναντι στους γηπεδούχους και μάλιστα είχαν την μεγαλύτερη ευκαιρία όταν ο Τόνι στο 25′ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι από το ύψος του πέναλτι.

Στην επανάληψη, ο Τροσάρ λύτρωσε τους Κανονιέρηδες ως χρυσή αλλαγή, σκοράροντας στο 66′, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τον Τόνι τελικά να χρίζεται σκόρερ στο 74′ για να ισοφαρίσει σε 1-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ που κράτησε τη διαφορά στους 6 βαθμούς ανάμεσα στην Άρσεναλ και τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι στον ίδιο αριθμό αγώνων.

Κάζο της αγωνιστικής για την Τότεναμ η οποία ταξίδεψε στο King Power για να δει την Λέστερ να την διασύρει με 4-1, χάνοντας πολύτιμο έδαφος για την τετράδα.

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ εξαιτίας του γκολ του Μπεντανκούρ στο 14′, οι Αλεπούδες γύρισαν την κατάσταση πριν καν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα, όταν σε διάστημα δύο λεπτών και συγκεκριμένα στο 23′ και το 25′, Μεντί και Μάντισον αντίστοιχα ολοκλήρωσαν την ανατροπή.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων για την ανάπαυλα, ο Ιχεανάτσο διεύρυνε το προβάδισμα για το 3-1, ενώ στην επανάληψη το φάντασμα των Σπερς δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο παραμικρό και δέχτηκε και τέταρτο γκολ, από τον Μπαρνς στο 81′ ο οποίος υπέγραψε τον θρίαμβο της Λέστερ.

Η εντυπωσιακή φέτος Μπράιτον αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας χάνοντας την ευκαιρία να “αγγίξει” τις ευρωπαϊκές θέσεις.

Την Μπράιτον έφτασε στους βαθμούς η Φούλαμ η οποία έκαμψε την αντίσταση της Νότιγχαμ Φόρεστ με 2-0, ενώ μεγάλη ανατροπή πέτυχε η Γουλβς η οποία αν και βρέθηκε να πίσω στο σκορ στο 25′ από την Σαουθάμπτον και τον Αλκαράς, έφερε τούμπα την κατάσταση στην επανάληψη, με τους Μπέντναρεκ στο 73′ και Γκόμες στο 87′ να της δίνουν το τρίποντο και να ξεφεύγει για τα καλά από τη ζώνη του υποβιβασμού, ο οποίος αποτελεί τον μεγάλο κίνδυνο για τη Σαουθάμπτον που δεν ξεκολλάει από την τελευταία θέση.

Το πρόγραμμα του Σαββάτου, ολοκλήρωσε η αναμέτρηση της Μπόρνμουθ με την Νιούκαστλ. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν στο 30′ χάρη στο τέρμα του Σενέσι, με τις Καρακάξες να αντιδρούν πριν την ανάπαυλα και να ισοφαρίζουν στο 45+2′ με τον Αλμιρόν.

Στην επανάληψη, η Νιούκαστλ ήταν καλύτερη αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει απειλή για να ολοκληρώσει την ανατροπή και έτσι έμεινε στο 1-1 που την ρίχνει κι άλλο από τις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας πάρα το σπουδαίο ξεκίνημά της. Βαθμός – χρυσάφι για την Μπόρνμουθ που πήρε σημαντική ανάσα στη μάχη της σωτηρίας.