fbpx
Connect with us

Premier League

Πέρασαν νικηφόρα και από τη Μπράιτον οι “Κανονιέρηδες”, ρεβεγιόν με +7 στην κορυφή! (vid)

Εκμεταλλευόμενη στο έπακρον την γκέλα της Μάντσεστερ Σίτι, η Άρσεναλ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και ξέφυγε με +7 στην 1η θέση και κλείνοντας ιδανικά το 2022.

Published

on

Όπως ξεκίνησε τη σεζόν έτσι και έκλεισε το 2022 η Άρσεναλ η οποία έφυγε με ένα ακόμα τρίποντο, από την έδρα της Μπράιτον με 4-2 και αύξησε με 7 βαθμούς από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι που στραβοπάτησε με την Έβερτον (1-1).

ΜΠΡΑΙΤΟΝ: Σάντσεθ, Λάμπτεϊ, Ντανκ, Κόλγουιλ, Εστουπινάν, Γκίλμουρ, Γκρος, Μαρτς (76′ Ενσίσο), Λαλάνα (60′ Σαρμιέντο), Μιτόμα, Τροσάρ (60′ Φέργκιουσον)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράμσντεϊλ, Γουάιτ (60′ Τομιγιάσου), Σαλιμπά, Μαγκαλάες, Ζιντσένκο (60′ Τίερνι), Έντεγκααρντ (87′ Χόλντινγκ), Παρτέι (74′ Ελνένι), Τζάκα, Σακά, Ενκέτια, Μαρτινέλι

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα του Αρτέτα βρίσκοντας γκολ μόλις στο 2′ με τον Σάκα να χρίζεται σκόρερ. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν καταιγιστικό και στη συνέχεια το προβάδισμα διπλασιάστηκε με δράση των Έντεγκααρντ, με το 0-2 να είναι και το σκορ της ανάπαυλας.

Στην επανάληψη, οι πρωτοπόροι δεν κατέβασαν στροφές με τον Ενκέτια να σκοράρει για το 0-3 στο 47′ έχοντας πάρει το ριμπάουντ στο πλάγιο σουτ του Μαρτινέλι και μετά από την κακή απόκρουση του κίπερ των γηπεδούχων.

Στο τελευταίο μισάωρο, η Μπράιτον βγήκε μπροστά και βρήκε ένα γκολ για να μειώσει και να δώσει ένα ενδιαφέρον στο ματς στο 65′. Ωστόσο, 6 λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 71′, το προβάδισμα ανέβηκε πάλι στην τιμή των 3 τερμάτων αφού στο 71′ ο Μαρτινέλι μπήκε και αυτός στον χορό των γκολ, προτού όμως ο νεαρός Έβαν Φέργκιουσον μειώσει εκ νέου στο 77′.

Οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους και λίγο έλειψε να βάλουν “φωτιά” στο παιχνίδι αφού στο 90′ το τέρμα του Μιτόμα ακυρώθηκε από το VAR και αποσοβήστηκε το 3-4 που θα είχε κορυφώσει την αγωνία.

Εν τέλει, το 2-4 έμεινε μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης και έτσι οι Λονδρέζοι έφτασαν σε μια ακόμα νίκη με την οποία έκλεισαν ιδανικά το 2022 και αύξησαν τη βαθμολογική διαφορά στους 7 από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής

• Γουέστ Χαμ – Μπρέντφορντ 0-2 (18′ Τόνεϊ, 43′ Ντασίλβα)
  • Λίβερπουλ – Λέστερ 2-1 (38′, 45′ αυτ. Φας / 4′ Ντιούσμπερι Χολ)
  • Γουλβς – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (76′ Ράσφορντ)
  • Μάντσεστερ Σίτι – Έβερτον 1-1 (24′ Χάλαντ / 64′ Γκρέι)
  • Φούλαμ – Σαουθάμπτον 2-1 (32′ αυτ. Γουόρντ-Πράους, 88′ Παλίνια / 56′ Γουόρντ-Πράους)
  • Μπόρνμουθ – Κρίσταλ Πάλας 0-2 (19′ Αγιού, 37′ Έζε)
  • Νιούκαστλ – Λιντς 0-0
  • Μπράιτον – Άρσεναλ 2-4 (65′ Μιτόμα, 77′ Φέργκιουσον / 2′ Σακά, 39′ Όντεγκααρντ, 47′ Ενκέτια, 71′ Μαρτινέλι)
  • 01/01 16:00 Τότεναμ – Άστον Βίλα
  • 01/01 18:30 Νότιγχαμ – Τσέλσι