Premier League: «Διπλό» και μόνη πρώτη η Άρσεναλ, θρίαμβος της Γουέστ Χαμ επί της Νότιγχαμ!

Για την 25η αγωνιστική της Premier League, η Άρσεναλ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Λέστερ συνεχίζοντας ως πρωτοπόρος της βαθμολογίας. Θρίαμβος της Γουέστ Χαμ επί της Νότιγχαμ, κατάρρευση της Έβερτον από την Άστον Βίλα.

Published

on

Η Άρσεναλ έκανε αυτό που έπρεπε στο Κινγκ Πάουερ και έφυγε με το “διπλό” επί της Λέστερ με 0-1 συνεχίζοντας την προέλασή της από την πρώτη θέση της βαθμολογίας της Premier League.

Η νίκη των Κανονιέρηδων ήταν πιο εύκολη από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ αφού δεν γνώρισαν την παραμικρή απειλή από την γηπεδούχο ομάδα και παρόλο που και οι ίδιοι δεν παρουσίασαν πολλές ευκαιρίες, βρήκαν το γκολ που ήθελαν με τον Μαρτινέλι στο 46ο λεπτό της αναμέτρησης.

Γουέστ Χαμ και Νότιγχαμ Φόρεστ δίνουν τη δική τους μάχη για παραμονή στην κατηγορία όμως στην σημερινή μεταξύ τους μονομαχία η επικράτηση επικράτηση ενός ήταν καθολική.

Τα Σφυριά είχαν τον πρώτο λόγο από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα, αλλά παρόλα αυτά χρειάστηκε να περάσουν 70 λεπτά αγώνα για να ανοίξουν το σκορ, όμως όταν το έκαναν ακολούθησε ένας καταιγισμός και παράλληλα μια κατάρρευση της ομάδας του Βαγγέλη Μαρινάκη. Στο 85′, το σκορ ήταν ήδη 4-0 για τη Γουέστ Χαμ, προλαβαίνοντας να πετύχει τέσσερα τέρματα σε διάστημα 15 λεπτών.

Με νίκες συνέχισαν και Λιντς (1-0 επί της Σαουθάμπτον) και Άστον Βίλα (2-0 στην έδρα της Έβερτον), ενώ στο Χ έμειναν Φούλαμ και Γουλβς (1-1).