fbpx
Connect with us

Εθνική Ισπανίας

Ισπανικός… σίφουνας, «σάρωσε» στον διάβα του την Κόστα Ρίκα! (vids)

Μοναδική ποδοσφαιρική παράσταση από την «Φούρια Ρόχα», που… διέλυσε με 7-0 την Κόστα Ρίκα στην πρεμιέρα της στο Μουντιάλ!

Published

on

Η Ισπανία αποτελούσε το μεγάλο φαβορί κόντρα στην Κόστα Ρίκα και η ήττα της Γερμανίας ήταν ένα «δώρο» που δεν μπορούσε να αφήσει ανεκμετάλλευτο.

Παίζοντας σοβαρότατα επί 90 λεπτά λοιπόν, η «Φούρια Ρόχα» πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση κι έφτασε στο επιβλητικό 7-0, παίρνοντας από πολύ νωρίς το «πάνω χέρι» για την πρώτη θέση στον όμιλο!

Η αρμάδα τους Λουίς Ενρίκε μάλιστα έδωσε κι αρκετό θέαμα στον κόσμο που παρακολούθησε την αναμέτρηση, συνδυάζοντάς το φυσικά με την απαραίτητη ουσία και τα γκολ.

Από την αρχή ήταν γνωστό πως το ματς θα εξαρτηθεί απόλυτα από την απόδοση και τις διαθέσεις των Ισπανών, οι οποίοι δεν έδειξαν καμία διάθεση να πέσουν θύματα έκπληξης, όπως νωρίτερα οι Γερμανοί.

Μόλις στο 11′ λοιπόν ο Ντάνι Όλμο πήρε την μπάλα από τον Γκάβι, έκανε ένα αριστοτεχνικό κατέβασμα και με άψογο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα, δίνοντας με το… καλημέρα το προβάδισμα στην ομάδα του.

Δέκα λεπτά μετά, ο Τζόρντι Άλμπα έκανε το… αγαπημένο του γύρισμα από αριστερά και ο Ασένσιο εκτέλεσε στην κίνηση για να «γράψει» το 2-0, ενώ η «Φούρια Ρόχα» είχε και τρίτο γκολ πριν φύγει το ημίχρονο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φεράν Τόρες στο 31′!

Παρ’ ότι είχαν «κλειδώσε» πάντως τη νίκη, οι τυπικά γηπεδούχοι δεν κατέβασαν καθόλου ρυθμούς και στο 54′ βρήκαν ένα ακόμα τέρμα, με τον Κέιλορ Νάβας να χάνει μια φάση με κακή εκτίμηση και τον Φεράν Τόρες να πλασάρει εύκολα για να διαμορφώσει μέσα σε αποθέωση το 4-0.

Το 5-0 ήρθε στο 75′, με τον Γκάβι να πλασάρει υπέροχα με εξωτερικό φάλτσο μετά από γύρισμα του Μοράτα και να προσθέτει κι αυτός το όνομά του στην λίστα των σκόρερ, ενώ το 6-0 διαμορφώθηκε με κοντινό πλασέ του Σολέρ ακριβώς στην συμπλήρωση των 90 λεπτών.

Το τελικό 7-0 διαμόρφωσε ο Άλβαρο Μοράτα με ωραίο σουτ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, με καταπληκτικό σουτ στην κλειστή γωνία έπειτα από εκπληκτική συνεργασία των συμπαικτών του.