fbpx
Connect with us

Ligue 1

Με την ψυχή στο στόμα πάλι η Παρί – Απίθανα πράγματα στην Λιλ με γκολ, δράμα και… VAR στο 90+8′! (vids)

Η Παρί χρειάστηκε για ακόμα μια φορά τον Κιλιάν Εμπαπέ στις καθυστερήσεις για “αποδράσει” με το “διπλό” από τη Βρέστη. Δραματικό ντέρμπι ανάμεσα σε Λιλ και Λιόν με γκολ, θέαμα και… VAR.

Published

on

Για ακόμα μια αγωνιστική, η Παρί Σεν Ζερμέν δεν έπεισε με την εμφάνισή της αλλά τουλάχιστον αντέδρασε με νίκη μετά τον αποκλεισμό στο Champions League.

Οι Παριζιάνοι μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση με την Μπρεστ και κατόπιν αρκετών χαμένων ευκαιριών, άνοιξαν το σκορ στο 37′ με τον Σολέρ.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι όχι μόνο απάντησαν αλλά το έκαναν και άμεσα ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τον Ονορά στο 43′.

Στην επανάληψη, οι πρωταθλητές Γαλλίας πίεζαν διαρκώς για να αποκτήσουν εκ νέου το προβάδισμα και τα κατάφεραν στις καθυστερήσεις του 90λέπτου όταν το ματς είχε ανοίξει για τα καλά και από τις δύο πλευρές και ο Εμπαπέ σκόραρε στην αντεπίθεση μετά από ασίστ του Μέσι, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2 και διατηρώντας την Παρί στην κορυφή της Ligue 1 με ασφαλή διαφορά από τους διεκδικητές.

Φοβερά πράγματα στη βόρεια Γαλλία με την Λιλ και την Λιόν να αλληλοεξουδετερώνονται και να μένουν στο 3-3 μετά από ένα δραματικό ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνέβησαν όλα όταν μόλις στο ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 46′, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντέιβιντ και εν συνεχεία ο ίδιος να διπλασιάζει τα τέρματα με πέναλτι στο 61′.

Η ΟΛ αντέδρασε άμεσα και μείωσε στο 64′ με τον Μπαρκολά, προτού όμως ο Ντέιβιντ ολοκληρώσει το χατ-τρικ στο 79′ για το 3-1 που φάνηκε να “κλειδώνει” την νίκη.

Ο Λακαζέτ είχε αντίθετη άποψη και φρόντισε να σώσει την κατάσταση για λογαριασμό της Λιόν βρίσκοντας δύο φορές δίχτυα μέσα σε έξι λεπτά (86′ και 89′) για να δώσει έναν ανέλπιστο βαθμό στην ομάδα του.

Η ιστορία θα μπορούσε να καταλήξει αλλιώς, αλλά το VAR πήρε πίσω το πέναλτι υπέρ της Λιλ στο 90+8′ μετά από μαρκάρισμα του Κουμεντί στον Μπαμπά και έτσι το επεισοδιακό 3-3 έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

• Λιλ – Λιόν 3-3 (46′, 61′ πέν., 79′ πέν. Ντέιβιντ / 64′ Μπαρκολά, 83′, 89′ Λακαζέτ)
  • Οσέρ – Ρεν 0-0
  • Μπρεστ – Παρί 1-2 (43′ Ονορά / 37′ Σολέρ, 90+1′ Εμπαπέ)
  • 12/03 14:00 Κλερμόν – Λανς
  • 12/03 16:00 Αζαξιό – Μονπελιέ
  • 12/03 16:00 Ανζέ – Τουλούζ
  • 12/03 16:00 Λοριάν – Τρουά
  • 12/03 16:00 Ναντ – Νις
  • 12/03 18:05 Μονακό – Ρεμς