fbpx
Connect with us

Europa League

«Πάτησε» την Αϊντχόφεν στο Φάληρο ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός ήταν υπέροχος επιθετικά και νίκησε… άμυνα και PSV, με το 4-2 να του δίνει τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στην Ολλανδία.

Published

on

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με επιθετικό προσανατολισμό, θέλοντας να εκμεταλλευτεί στο έπακρο την έδρα του και να πάρει τη νίκη που θα του έδινε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης. Και τα πράγματα ξεκίνησαν ιδανικά για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, με τον Μπουχαλάκη να ανοίγει το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό, με εξαιρετική κεφαλιά από φάουλ του Βαλμπουενά.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ωστόσο ήταν άμεση, αφού στο 14′ ο Ζάχαβι έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε τον Παπασταθόπουλο και κατέληξε στα δίχτυα του Σα. Για αρκετή ώρα το ματς δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις, όμως στην… τελική ευθεία του ημιχρόνου όλα άλλαξαν.

Στο 37′ οι Πειραιώτες πήραν ξανά προβάδισμα, με τον Εμβιλά να πιάνει ένα υπέροχο σουτ εκτός περιοχής και να στέλνει την μπάλα… συστημένη στην αντίπαλη εστία. Ούτε αυτή την φορά όμως η χαρά κράτησε για πολύ, αφού τρία λεπτά μετά ο Ζάχαβι πήρε… ανενόχλητος την κεφαλιά μετά από κόρνερ και έφερε το ματς στα ίσα.

Η ελληνική ομάδα ωστόσο ήταν αποφασισμένη να κλείσει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ και τελικά το κατάφερε. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Ελ Αραμπί πίεσε και έκλεψε την μπάλα, πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και πλάσαρε σωστά στην κενή εστία, βάζοντας για τρίτη φορά σε θέση οδηγού τους «ερυθρόλευκους».

Ο Ζάχαβι ήταν αποφασισμένος να παίξει… μόνος του τον Ολυμπιακό και «άγγιξε» το χατ-τρικ στο 48′, με απ’ευθείας εκτέλεση φάουλ που σταμάτησε στο δοκάρι του Σα. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες έχασαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, με το σκορ ωστόσο να μένει αμετάβλητο μέχρι τα τελευταία λεπτά.

Τότε, στο 83′, ο Μασούρας εκμεταλλεύτηκε με τον πλέον ιδανικό τρόπο ένα λάθος στην άμυνα των Ολλανδών και με εξαιρετικό τελείωμα «έγραψε» το τελικό 4-2, με τον Ολυμπιακό να έχει ένα σημαντικότατο προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

Πηγή: Galanolefko.gr