Europa League: «Ματσάρα» στην Λισαβόνα, «καθάρισαν» Ρόμα και Λεβερκούζεν

Φοβερά παιχνίδια είχαμε στην πρώτη ζώνη του Europa League με δύο ματσάρες σε Λισαβόνα και Βερολίνο.

Published

on

Ματσάρα χωρίς νικητή είχαμε στην Λισαβόνα! Η Σπόρτινγκ έβαλε αρκετά δύσκολα στην Άρσεναλ, σε ένα παιχνίδι που είχε ένταση, πάθος και γκολ με το τελικό 2-2 να τα αφήνει όλα ανοιχτά για την ρεβάνς. Οι «κανονιέρηδες» προηγήθηκαν με τον Σαλιμπά στο 21ο λεπτό, με τον Ινάσιο να ισοφαρίζει στο 34ο λεπτό.

Στο 55′ ο Παουλίνιο «έφερε τούμπα» το ματς, ενώ λίγο αργότερα ο Σμιθ-Ρόου διαμόρφωσε το τελικό 2-2 σε ένα παιχνίδι που είχε ένταση και ήταν ροντέο μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Στην Ρώμη, η Ρόμα επικράτησε με 2-0 της Ρεάλ Σοσιεδάδ, παίρνοντας σοβαρό πλεονέκτημα ενόψει της ρεβάνς. Οι «τζιαλορόσι» του Ζοσέ Μουρίνιο άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό με ωραίο τελείωμα του Ελ- Σαράουι έπειτα από εκπληκτική προσποίηση του Έιμπραχαμ.

Οι «Βάσκοι» πίεσαν, έχασαν πολλές ευκαιρίες και τελικά είδαν τον Κούμπουλα στο 85′ να κάνει το 2-0 και να «κλειδώνει» την νίκη και το αβαντάζ των «Ρωμαίων» για τον επαναληπτικό.

«Καθάρισε» πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 2-0 η Λεβερκούζεν την Φερεντσβάρος. Οι Γερμανοί με δύο γκολ του Ντεμιρμπάι στο 10′ και του Ταψομπά στο 83′ πήραν εύκολα το πλεονέκτημα και πλέον θέλουν να ταξιδέψουν στην Βουδαπέστη ώστε να τελειώσουν την δουλειά.

Τέλος στο Βερολίνο, η τοπική Ουνιόν ήρθε ισόπαλη με 3-3 απέναντι στην Σεν Ζιλουάζ σε ένα χορταστικό παιχνίδι. Οι Βέλγοι προηγήθηκαν τρεις φορές (Μπονιφάς 14′, Βέερτσεν 48′, Μπονιφάς 67′) αλλά ισοφαρίστηκαν ισάριθμες (Γιουράνοβιτς 42′, Κνόχε 69,Μίχελ 90′) και όλα θα κριθούν την επόμενη εβδομάδα.