fbpx
Connect with us

Europa Conference League

Φιορεντίνα από «ατσάλι» πήρε με buzzer beater την πρόκριση στον τελικό!

Η Φιορεντίνα πήρε με μεγάλη εμφάνιση και buzzer beater την πρόκριση στον τελικό του Europa Conference League!

Published

on

Η Φιορεντίνα με μεγάλη εμφάνιση πήρε σπουδαία πρόκριση επικρατώντας με 3-1 της Βασιλείας και θα παίξει στον τελικό του Conference League. Οι παίκτες του Ιταλιάνο με γκολ στο φινάλε της παράταση πήραν μία ιστορική νίκη και μία ανεπανάληπτη πρόκριση.

Οι Ελβετοί προσπάθησαν, έχασαν ευκαιρίες αλλά τελικά η απειρία τους… κόστισε.

ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Χιτς, Λανγκ, Άνταμς, Πέλμαρντ, Εντογιέ, Τζάκα, Μπέρκερ, Καλαφιόρι, Αγκουστίν, Ντιούφ, Αμντουνί

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερασιάνο, Ντόντο, Μιλένκοβιτς, Ζούλιο, Μπιράτζι, Μποναβεντούρα, Άμραμπατ, Καστροβιλί, Μπρέκαλο, Γκονζάλες, Καμπράλ

Το πρώτο μέρος μέχρι το 34ο λεπτό ήταν αρκετά βαρετό, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την μπάλα στα πόδια αλλά να μην ξέρουν τι να την κάνουν. Τελικά στο 34′ ο Γκονζάλες με κεφαλιά έκανε το 1-0 και έφερε τα πάντα στην ισορροπία.

Στην συνέχεια το ματς πήρε τρελή ροπή, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν αλλά η ομάδα του Ιταλιάνο ξαναπήρε προβάδισμα λίγο αργότερα, με τον αγώνα να πηγαίνει στην παράταση.

Εκεί είχαμε καθυστερήσεις, διακοπές και ένταση, για να έρθει ο Μπάρακ στο φινάλε και να στείλει την ομάδα του στον τελικό.