fbpx
Connect with us

Εθνική Ελλάδος Ανδρών - Ποδόσφαιρο

Κυρίαρχη και… φλύαρη η Ελλάδα – Την «λύγισε» η Κύπρος! (vids)

Η Ελλάδα έχασε… τα άχαστα, είδε τον Παναγή να κάνει το παιχνίδι της ζωής του, και τελικά γνώρισε την πρώτη της ήττα στο φετινό Nations League, από την Κύπρο.

Published

on

Η Κύπρος φιλοξένησε την Ελλάδα για την 5η αγωνιστική του Nations League, με την Εθνική να έχει εξασφαλίσει την πρώτη θέση και την άνοδο.

Κύπρος: Παναγή, Ανδρέου, Ρομπέργκ, Κατελάρης, Ιωάννου, Κυριάκου, Κάστανος, Αρτιμάτας, Λουΐζος, Τζιώνης, Σωτηρίου

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Μπάλντοκ, Κουρμπέλης, Σιώπης, Μπακασέτας, Πέλκας, Μασούρας, Δουβίκας

Η Ελλάδα ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα, και μόλις στο τέταρτο λεπτό έχασε μία τεράστια ευκαιρία, με τον Τσιμίκα να βρίσκει τον Μασούρα, και ο τελευταίος τον Δουβίκα, ο οποίος έστειλε μπάλα άουτ με το κεφάλι του, μέσα από την μικρή περιοχή. Λίγα λεπτά μετά, η Εθνική απείλησε ξανά με ένα φάουλ του Μπακασέτα, το οποίο πέρασε άουτ.

Στο 12ο λεπτό, η Ελλάδα απείλησε ξανά, με τον Κουρμπέλη να κάνει το 1-2 με τον Μπακασέτα, όμως το σουτ του αρχηγού κατέληξε κόρνερ, το οποίο δεν εκμεταλλεύτηκε η ελληνική ομάδα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Κύπρο ήρθε στο 17′, όταν ο Σωτηρίου βρήκε με μία υπέροχη πάσα τον Λουΐζου, αλλά ο τελευταίος έστειλε την μπάλα άουτ. Ωστόσο… τριάντα δευτερόλεπτα μετά, ο Τζιώνης έκανε το 1-0, αφού η Κύπρος εκμεταλλεύτηκε ότι η ελληνική ομάδα είχε ανέβει ψηλά, και με την υπέροχη μπαλία του Κάστανου, ο σκόρερ βγήκε σε τετ-α-τετ και νίκησε τον Βλαχοδήμο.

Τρία λεπτά μετά, ο Πέλκας έκανε κίνηση σέντερ φορ, πήρε την μπάλα από τον Μπάλντοκ, όπως από την μικρή περιοχή δεν μπόρεσε να κερδίσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Λίγο μετά, η Κύπρος θα μπορούσε να κάνει το 2-0, όμως ο Βλαχοδήμος κατάφερε να αποκρούσει το σουτ του Σωτηρίου.

Στην διάρκεια του υπόλοιπου ημιχρόνου δεν υπήρξε κάποια σημαντική ευκαιρία, με την Ελλάδα να πηγαίνει πίσω στο σκορ με 1-0.

Με το… καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο απείλησε η Κύπρος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως η φάση ακυρώθηκε σωστά για χέρι του Κάστανου στην αρχή.

O Mπακασέτας αποχώρησε ως τραυματίας με τον Ιωαννίδη να μπαίνει στην θέση του (57′), ενώ στο 63′, το σουτ του Φούντα, από την μπαλιά του Μπουχαλάκη κατέληξε στο δοκάρι, μετά την επέμβαση του Παναγή.

Στο 70′ ο Ιωαννίδης πήρε όμορφα την μπάλα από το λάθος του Κάστανου, όμως είδε για ακόμη μία φορά τον Παναγή να είναι εκεί που πρέπει, και να μην επιτρέπει στην Ελλάδα να ισοφαρίσει.

Στο 87ο λεπτό, η Ελλάδα κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Φούντα, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, καθώς υπήρχαν εκτεθειμένη παίκτες μπροστά από τον Παναγή, ενώ ο ένας έτρεξε και προς την κατεύθυνση της μπάλας.

Μέχρι το τέλος δεν υπήρξε άλλη σημαντική ευκαιρία, και έτσι η Ελλάδα γνώρισε την πρώτη της ήττα, με την Κύπρο να επικρατεί τελικά με 1-0.