fbpx
Connect with us

Εθνική Γαλλίας

Στάθηκε στο ύψος της η Εθνική, τη «λύγισαν» με πέναλτι – επανάληψη! (vids)

Παρότι πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της, η Ελλάδα «λύγισε» στο Παρίσι από τη Γαλλία και ηττήθηκε με σκορ 1-0 για την 4η αγωνιστική των Προκριματικών του Euro 2024.

Published

on

Στο ύψος της στάθηκε η Εθνική Ελλάδος, η οποία παρότι δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα από τη Γαλλία, έδειξε ότι αποτελεί υπολογίσιμη δύναμη υπό τις οδηγίες του Γκουστάβο Πογιέτ.

Η «Γαλανόλευκη» δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στο 1ο ημίχρονο, εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ όποτε χρειάστηκε έλεγξε σωστά τον ρυθμό, «παγώνοντάς» τον όταν το επιθυμούσε.

Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι είχαν αρχίσει να εκνευρίζονται, κάτι που φάνηκε και στις κινήσεις του Εμπαπέ, που μέσα σε μόλις ένα ημίχρονο ζήτησε συνολικά 4 πέναλτι από τον διαιτητή Λαόθ, πέφτοντας συνεχώς στο χορτάρι.

Στο 2ο ημίχρονο η «Γαλανόλευκη» μπήκε πιο ορεξάτη, με την προσπάθεια του Μπάλντοκ από τα δεξιά πάνω στον Τεό Ερναντές να το αποδεικνύει περίτρανα. Όμως, η φόρα της Εθνικής Ελλάδος ανακόπηκε βίαια στο 50ο λεπτό, όταν ο Μαυροπάνος σήκωσε πολύ ψηλά το πόδι του, τραυμάτισε τον Γκριεζμάν εντός περιοχής και υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Εμπαπέ, ο οποίος νικήθηκε από τον Βλαχοδήμο που πανηγύρισε έξαλλα. Ωστόσο, ο Λαόθ ειδοποιήθηκε από το VAR πως ο Μαυροπάνος είχε εισέλθει νωρίτερα εντός περιοχής, με αποτέλεσμα να δοθεί επανάληψη, εκεί όπου ο φορ της Παρί Σεν Ζερμέν δεν αστόχησε και διαμόρφωσε το 1-0.

Στη συνέχεια, η ομάδα του Πογιέτ προσπάθησε να αντιδράσει και με το σουτ του Μάνταλου λίγο έξω από την περιοχή φάνηκε ότι θα επιδίωκε να ισοφαρίσει, αν της δινόταν η δυνατότητα.

Όμως, το νέο… ξεθάρρεμα της Ελλάδας διεκόπη ξανά στο 68′, αφού ο Μαυροπάνος είδε την κόκκινη κάρτα του Λαόθ, όταν τζάρτζαρε τον Κολό Μουανί, ενώ αυτός έβγαινε σε τετ-α-τετ με τον Βλαχοδήμο.

Έτσι, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας μας δεν μπόρεσε να αντιδράσει εκ νέου, μιας και το αριθμητικό μειονέκτημα που πλέον είχε να αντιμετωπίσει καθιστούσε το έργο της ομάδας πάρα πολύ δύσκολο.

Click to comment
Μεταγραφές15 ώρες ago

Αποφασίζει η Μπέτις για Παπασταθόπουλο – Το φαβορί για τον Έλληνα στόπερ!

Super League15 ώρες ago

Προτάθηκε σε ελληνική ομάδα ο Πούλσεν της Λειψίας!

Μεταγραφές2 ημέρες ago

Μπάρκας: Ο άνθρωπος που έχει κάνει το «κονέ» για τη μεταγραφή του στη Σεβίλλη!

Superlig2 ημέρες ago

Πέλκας: Στην Τουρκία τον στέλνουν… Ελλάδα! – Τα δεδομένα της επιστροφής

Γουέστ Χαμ2 ημέρες ago

Μαυροπάνος: Μεγάλη αλλαγή για τον Έλληνα στόπερ στο Λονδίνο!

Super League2 ημέρες ago

«Βόμβα» από Τουμέρ Μετίν: «Ο Ικάρντι θα παίζει του χρόνου στην Ελλάδα!» (vid)

Διεθνή2 ημέρες ago

Εμμανουηλίδης: Πέτυχε εκπληκτικό γκολ… μισή παραμονή στη Δανία! (vid)

«Άρρωστη» ΓΚΟΛΑΡΑ του Κούτρη στην Πολωνία! (vid)

Λάτσιο3 ημέρες ago

Μανδάς: Αυτό είναι το νέο σούπερ συμβόλαιο που του προτείνει η Λάτσιο!

Serie A3 ημέρες ago

Ο Έλληνας της Κάλιαρι επιστρέφει στη Serie A για τη μεγάλη ευκαιρία του!

Superlig3 ημέρες ago

ΑΔΙΑΝΟΗΤΟΣ Πέλκας, έβαλε το γκολ της χρονιάς από τα 30 μέτρα στην Τουρκία! (vid)

La Liga3 ημέρες ago

Λυτρωτής Δουβίκας, χάρισε με ΓΚΟΛΑΡΑ νίκη… Ευρώπης στη Θέλτα! (vid)

Άλκμααρ4 ημέρες ago

«Υπέγραψε»… χρυσό τρίποντο με νέο γκολ ο Παυλίδης! (vid)

Διεθνή6 ημέρες ago

Βρείτε του κάποιον να τον σταματήσει: Νέο «παστέλι» του γκολεαντόρ Κουλούρη! (vid)