fbpx
Connect with us

Εθνική Ελλάδος Ανδρών - Ποδόσφαιρο

Εθνική Ελλάδας: Ήττα από την Ελβετία και… πικρό «αντίο» στην Elite Round

Η Εθνική Κ17 ηττήθηκε 2-0 και από την Ελβετία, κλείνοντας τις υποχρεώσεις της με τρεις ήττες στην Elite Round που έλαβε χώρα στην Πάτρα

Published

on

Η Εθνική Παίδων υπέστη ήττα με 2-0 από την Ελβετία στο γήπεδο της Παναχαϊκής, στην τελευταία αγωνιστική της Εlite Round του Euro U17. Και οι δύο ομάδες αποκλείστηκαν από την τελική φάση, καθώς η πρόκριση καταλήγει στους πρωτοπόρους των ομίλων και στους 7 από τους 8 καλύτερους δεύτερους.

Η Ελβετία προηγήθηκε στο 8ο λεπτό με πλασέ του Καμπάσι έπειτα από ασίστ του Κορμπόν, ενώ η Εθνική μας προσπάθησε για ισοφάριση, με το σουτ του Ντάνι στο 16′ να φεύγει λίγο άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ρέφνερ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με ένα σουτ έξω από την περιοχή στο 60ο λεπτό, ενώ ο Χούβιλερ απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Βυρσοκινού στο 89′.

Στο άλλο ματς του ομίλου, Σλοβακία και Ουκρανία αναμετρώνται στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται την κορυφή της βαθμολογίας με 6 βαθμούς αμφότερες.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ελβετία (Λουίτζι Πισίνο): Χούβιλερ, Νίντερμαν, Στόρκ, Ακαχόμεν (77′ Ραϊσεβιτς), Ρούφενερ, Τσάκολι (46′ Ρενοβάλες), Βάσοβιτς (77′ Τουράν), Κορμπόν, Καμπάσι (57′ Τάϊρι), Γκουίντο (16′ Καζέζε), Φιλπίν.

Ελλάδα (Άγγελος Χατζόπουλος): Μπελερής, Μιχαηλίδης (46′ Μπέρδος), Βυρσοκινός, Κοσίδης, Ελευθεριάδης, Ζουριδάκης (62′ Μπαταούλας), Μύθου (75′ Καραργύρης), Ντούγκα, Μόκρης, Ντάνι (62′ Μαρκεζίνης), Σώκος (46′ Τζαμαλής).