fbpx
Connect with us

Εθνική Ελλάδος Ανδρών - Μπάσκετ

«Ραψωδία» Γουόκαπ και Μήτογλου – Νίκη για την Ελλάδα!

Με τους Τόμας Γουόκαπ κα Ντίνο Μήτογλου να πραγματοποιούν σπουδαία εμφάνιση, η Ελλάδα νίκησε με 72-64 την Τσεχία στο κατάμεστο ΣΕΦ.

Published

on

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έμεινε στο ξεκίνημα του αγώνα πίσω με 0-5, με τον Μήτογλου να… σπάει το ρόδι (1/7 σουτ) και τον Παπανικολάου να μειώνει στον πόντο (4-5). Το σερί συνεχίστηκε με τον Παπαγιάννη, ενώ ο Γουόκαπ «απάντησε» στο γκολ-φάουλ των Τσέχων για το 8-8. Σε εκείνο το σημείο η Ελλάδα βρήκε ρυθμό και με Μήτογλου και Παπανικολάου πήρε προβάδισμα 4 πόντων (12-8), όμως ακολούθησε ένα ακόμα επιθετικό… μπλακ-άουτ. Τα σουτ που επιχειρήθηκαν ήταν άστοχα, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται και τα λάθη που έγιναν και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 12-15.

Οι Τσέχοι ανέβασαν το προβάδισμά τους στους 7 (12-19), με την Ελλάδα να είναι… απελπιστικά άστοχη και τον Τολιόπουλο να της δίνει μια «ανάσα», μειώνοντας σε 14-19. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν καλάθι, όμως εκεί ήρθε το… ξέσπασμα της αρμάδας του Βασίλη Σπανούλη, με τους Γουόκαπ, Παπανικολάου και Μήτογλου να κάνουν σερί 7-0 σε ένα λεπτό και να ισοφαρίζουν (21-21). Η Τσεχία διατήρησε την ψυχραιμία της και έφτασε στο 21-25, με τους Παπανικολάου και Μήτογλου να βάζουν μπροστά την «Γαλανόλευκη». Ο ψηλός του Παναθηναϊκού AKTOR ήταν σε εκπληκτική κατάσταση και έβαλε το πρώτο τρίποντο της ομάδας, ενώ με κάρφωμα στην εκπνοή του ημιχρόνου έβαλε μπροστά την Ελλάδα με 32-31, μέσα σε αποθέωση.

Το ξεκίνημα της επανάληψης θύμιζε αυτό του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο 32-37 και το 33-40, για να έρθουν οι Γουόκαπ και Παπανικολάου να μειώσουν στους 4. Το τρίποντο του Παπαγιάννη άλλαξε το μομέντουμ και κατέβασε την διαφορά στην ελάχιστη τιμή, ενώ ο Παπανικολάου έβαλε μπροστά την Ελλάδα μέσα σε αποθέωση. Ο Μήτογλου κάρφωσε εντυπωσιακά στην φάση του αγώνα για το 43-42, με τον Μωραΐτη να ευστοχεί σε δύο βολές και τον Γουόκαπ στον αιφνιδιασμό να «γράφει» το 47-44. Ρογκαβόπουλος και Αντετοκούνμπο έδωσαν για πρώτη φορά… αέρα 5 πόντων στην Εθνική (53-48), με την τελευταία περίοδο να ξεκινά με την διαφορά στο σουτ (53-50).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο βγήκε μπροστά και ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, που ξεκίνησε με καλάθι και τρίποντο, ενώ μάζεψε αρκετά ριμπάουντ, ανανεώνοντας σημαντικές επιθέσεις. Την ίδια στιγμή ο Γουόκαπ… προσέγγιζε το τριπλ νταμπλ και συνεισέφερε σε όλους τους τομείς, ενώ με τρίποντο και ωραίο φλόουτερ «έγραψε» το 63-56. Ο «Μήτο» ευστόχησε σε βολές, ενώ ο Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό έφερε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (67-56). Ο Γουόκαπ συνέχισε να σκοράρει, ο Μήτογλου έκανε το 70-58 και παρά την χαλάρωση στο φινάλε η Εθνική δεν απειλήθηκε και με το τελικό 72-64 ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά για το Eurobasket 2025.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 32-31, 53-50, 72-64