fbpx
Connect with us

Διεθνή

«Γαλανόλευκη»… γκέλα στην Τούμπα! (vids)

Ισόπαλη με σκορ 1-1 αναδείχθηκε η Εθνική Ελλάδος με τη Γεωργία στην Τούμπα, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των Προκριματικών του Μουντιάλ 2022.

Published

on

Η ενδεκάδα

Ο Τζον Φαν’τ Σχιπ παρέταξε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με διάταξη 4-2-3-1, με αριστερό μπακ τον Γιαννούλη, εξτρέμ τους Φορτούνη – Τζόλη και στην κορυφή τον Παυλίδη.

Η ενδεκάδα: Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Γιαννούλης, Ζέκα, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Μπακασέτας, Τζόλης, Παυλίδης.

Το παιχνίδι

Μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, η Εθνική Ελλάδος λίγο έλειψε να βρεθεί μπροστά στο σκορ Φορτούνης και Γιαννούλης, που έκανε το underlap, συνεργάστηκαν άψογα, ο τελευταίος έκανε το γύρισμα, αλλά ο Τζόλης από πλεονεκτική θέση σούταρε άουτ.

Το ξεκίνημα των παικτών του Φαν’τ Σχιπ στο ματς ήταν καλό, κάθώς η «Γαλανόλευκη» είχε μπει με διάθεση να πιέσει ψηλά την αντίπαλη ομάδα και να παίξει αρκετά από τα άκρα, όταν είχε την κατοχή, προσπαθώντας να… τρυπήσει την άμυνα των Γεωργιανών.

Αργότερα ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά, ενώ στο 28′ ήταν η σειρά της Γεωργίας να απειλήσει. Απίθανη ατομική ενέργεια του Κβαρατσκέλια, που εκανε ό,τι ήθελε τους παίκτες της Εθνικής μας ομάδας, αλλά το σουτ από πλεονεκτική θέση κόντραρε στον Τζαβέλλα, που είχε σωτήρια επέμβαση.

Έτσι, Ελλάδα και Γεωργία πήγαν στα αποδυτήρια της Τούμπας όπως ξεκίνησαν το παιχνίδι, χωρίς σκορ (0-0). Πολύ καλή εικόνα στο πρώτο 20λεπτο για τους ποδοσφαιριστές της Εθνικής, αλλά από εκεί και έπειτα η απόδοση έπεσε, η Γεωργία έβαλε… φρένο και ισορρόπησε το ματς, κρατώντας αρκετά την μπάλα στα πόδια της.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν την αναμέτρηση στον… πάγο, τη στιγμή που η Εθνική δεν έδειχνε ικανή να διασπάσει τη μαζική άμυνα των Γεωργιανών.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 67ο λεπτό, ώστε να υπάρξει μια αξιόλογη φάση για γκολ στο 2ο ημίχρονο. Τότε, έπειτα από φάουλ που παραχώρησε λίγο έξω από την περιοχή ο Κυριάκος Παπαδόπουλος, ο Αμπουρτζάνια με εξαιρετική εκτέλεση ανάγκασε τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Πάντως, ο Έλληνας στόπερ φάνηκε να βρίσκει τη μπάλα.

Τελικά, ό,τι δεν συνέβη σε όλο το παιχνίδι, έλαβε χώρα μέσα σε μόλις μερικά λεπτά. Στο 76′ η Εθνική ευτύχησε να προηγηθεί με 1-0, χάρη σε τυχερό αυτογκόλ του Κακαμπάτζε, όμως η απάντηση των Γεωργιανών ήταν άμεση. Στο 78′ ο Κβαρατσκέλια μπήκε στην περιοχή, έκανε το συρτό σουτ και νίκησε τον Βλαχοδήμο για το 1-1.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να περάσουν και μπροστά στο 85′, όμως ο Βλαχοδήμος εκτινάχθηκε και έδιωξε το ωραίο σουτ του Κανκάβα.

Έτσι, το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος, με την Εθνική Ελλάδος να αφήνει βαθμούς στην Τούμπα.

Click to comment
Μεταγραφές14 ώρες ago

Αποφασίζει η Μπέτις για Παπασταθόπουλο – Το φαβορί για τον Έλληνα στόπερ!

Super League14 ώρες ago

Προτάθηκε σε ελληνική ομάδα ο Πούλσεν της Λειψίας!

Μεταγραφές2 ημέρες ago

Μπάρκας: Ο άνθρωπος που έχει κάνει το «κονέ» για τη μεταγραφή του στη Σεβίλλη!

Superlig2 ημέρες ago

Πέλκας: Στην Τουρκία τον στέλνουν… Ελλάδα! – Τα δεδομένα της επιστροφής

Γουέστ Χαμ2 ημέρες ago

Μαυροπάνος: Μεγάλη αλλαγή για τον Έλληνα στόπερ στο Λονδίνο!

Super League2 ημέρες ago

«Βόμβα» από Τουμέρ Μετίν: «Ο Ικάρντι θα παίζει του χρόνου στην Ελλάδα!» (vid)

Διεθνή2 ημέρες ago

Εμμανουηλίδης: Πέτυχε εκπληκτικό γκολ… μισή παραμονή στη Δανία! (vid)

«Άρρωστη» ΓΚΟΛΑΡΑ του Κούτρη στην Πολωνία! (vid)

Λάτσιο3 ημέρες ago

Μανδάς: Αυτό είναι το νέο σούπερ συμβόλαιο που του προτείνει η Λάτσιο!

Serie A3 ημέρες ago

Ο Έλληνας της Κάλιαρι επιστρέφει στη Serie A για τη μεγάλη ευκαιρία του!

Superlig3 ημέρες ago

ΑΔΙΑΝΟΗΤΟΣ Πέλκας, έβαλε το γκολ της χρονιάς από τα 30 μέτρα στην Τουρκία! (vid)

La Liga3 ημέρες ago

Λυτρωτής Δουβίκας, χάρισε με ΓΚΟΛΑΡΑ νίκη… Ευρώπης στη Θέλτα! (vid)

Άλκμααρ3 ημέρες ago

«Υπέγραψε»… χρυσό τρίποντο με νέο γκολ ο Παυλίδης! (vid)

Διεθνή6 ημέρες ago

Βρείτε του κάποιον να τον σταματήσει: Νέο «παστέλι» του γκολεαντόρ Κουλούρη! (vid)