Έλληνες του εξωτερικού: «Γαλανόλευκα» γκολ σε Πολωνία και Ρουμανία (vids)

Δύο ακόμη Έλληνες του εξωτερικού βρήκαν δίχτυα με τις ομάδες του σε Πολωνία και Ρουμανία.

Published

on

Ο Στράτος Σβάρνας άφησε πίσω του το τετράμηνο που ήταν τραυματίας και ήδη, σημείωσε την τρίτη συμμετοχή του με τη Ράκοβ, την οποία μάλιστα συνδύασε με γκολ, έστω κι αν τελικά οι πρωταθλητές Πολωνίας ηττήθηκαν με 4-2 εκτός έδρας στο Μπιάλιστοκ από τη Γιαγκελόνια για τη 18η αγωνιστική της Ekstraklasa.

Ο Έλληνας πρώην στόπερ της ΑΕΚ πήγε να σκοράρει με κεφαλιά στο 22ο λεπτό, ο αντίπαλος τερματοφύλακας απέκρουσε, αλλά ο ίδιος πήρε το ριμπάουντ και ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1.

Jagiellonia Białystok 1-[1] Raków Częstochowa – Stratos Svarnas 22′ (Polish Ekstraklasa)
byu/4gjdtokurwa insoccer

Γκολ βρήκε στο ντέρμπι κορυφής της Ρουμανίας και ο Παναγιώτης Ταχτσίδης εξίσου.

Ο Έλληνας κεντρικός χαφ έκλεψε την μπάλα στην περιοχή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και πλάσαρε με το αριστερό από διαγώνια θέση , ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό για την Κλουζ απέναντι στην Στεάουα Βουκουρεστίου.