fbpx
Connect with us

Champions League

Υπερπρωταθλήτρια Ευρώπης η Τσέλσι! (vids)

Η Τσέλσι κατέκτησε το Super Cup, νικώντας τη Βιγιαρεάλ στη διαδικασία των πέναλτι.

Published

on

Οι δυο πρωταθλήτριες Ευρώπης, Τσέλσι και Βιγιαρεάλ, διασταύρωσαν τα «ξίφη» τους στο Μπέλφαστ, με διακύβευμα το βαρύτιμο τρόπαιο των τροπαίων, το Super Cup.

Το 1ο ημίχρονο ανήκε δικαιωματικά στην αγγλική ομάδα, η οποία μάλιστα ευτύχησε να προηγηθεί με τον Ζιγιές στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον ισπανικό σύλλογο να μην μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά μέχρι την ανάπαυλα του ματς.

Παρόλα αυτά, η ομάδα του Έμερι στο 2ο ημίχρονο ήταν καταιγιστική και θα μπορούσε κάλλιστα να είχε πάρει τη νίκη στα 90 λεπτά αγώνα. Στο 70ο λεπτό η κάτοχος του Europa League ισοφάρισε σε 1-1 με τον Μορένο, ενώ ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια με δυο δοκάρια στην επανάληψη.

Έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου καμία από τις δυο ομάδες δεν μπόρεσε να βρει το γκολ που θα της χάριζε το βαρύτιμο τρόπαιο, και στη συνέχεια στα πέναλτι. Μάλιστα, λίγο πριν τη συμπλήρωση 120 λεπτών ο Τούχελ θέλησε να αλλάξει τον Μεντί με τον Κέπα, θεωρώντας ότι ο τελευταίος είναι καλύτερος στη ψυχοφθόρο διαδικασία.

Και εν τελεί ο Γερμανός προπονητής δικαιώθηκε, καθώς ο Βάσκος τερματοφύλακας έπιασε δυο πέναλτι – και το τελευταίο του Αλμπιόλ – χαρίζοντας τον τίτλο στους Λονδρέζους με συνολικό σκορ 1-1 και 6-5 στις εκτελέσεις από την άσπρη βούλα.