fbpx
Connect with us

Champions League

«ΘΑΥΜΑ» της Μπενφίκα: Πρωτιά με «6άρα» στο… 92′! (vids)

Η Μπενφίκα νίκησε με 1-6 την Μακάμπι Χάιφα και κατάφερε να πάρει στην ισοβαθμία την πρώτη θέση του ομίλου από την Παρί Σεν Ζερμέν!

Published

on

Η Μπενφίκα ταξίδεψε στο Ισραήλ για να διεκδικήσει την πρωτιά του ομίλου, ελπίζοντας σε ένα καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό που θα έπαιρνε στο Τορίνο η Παρί Σεν Ζερμέν.

Τελικά οι Παριζιάνοι επικράτησαν με 1-2 επί της Γιουβέντους, αλλά οι Πορτογάλοι κατάφεραν να πάρουν την πρώτη θέση χάρη στο επιθετικό τους… ντεμαράζ!

Το τελικό 1-6 έφερε τις δύο ομάδες ακριβώς στον ίδιο συντελεστή (16-7) και λόγω της καλύτερης επίθεσης εκτός έδρας, η Μπενφίκα πανηγύρισε το «θαύμα»!

Μακάμπι Χάιφα: Κοέν, Κορνούντ, Γκόλντμπεργκ, Σεκ, Μέιρ, Φανί, Λάβι, Ελ Φαζάζ, Σερί, Νταβίντ, Πιερό.

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Μπαχ, Α. Σίλβα, Οταμέντι, Γκριμάλντο, Όρσνες, Λουίς, Νέρες, Μάριο, Ρ. Σίλβα, Ράμος.

Η Μπενφίκα κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 20′ με τον Γκονσάλο Ράμος, όμως 6 λεπτά μετά ο Σερί ισοφάρισε με πέναλτι και το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, ενώ το ίδιο σκορ υπήρχε και στο Τορίνο.

Οι Πορτογάλοι πήραν ξανά προβάδισμα με τον Μούσα στο 59′ και 10 λεπτά μετά έφτασαν σε τρίτο τέρμα με τον Γκριμάλντο, την ίδια στιγμή που η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε το 1-2 επί της Γιουβέντους και έμοιαζε να «σφραγίζει» την πρωτιά.

Οι «Αετοί» ήθελαν άλλα τρία τέρματα -δίχως να δεχτούν ή να σκοράρει άλλο η Παρί– και στο 73′ ο Ράφα Σίλβα εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Νέρες, έκανε το 1-4 και έδωσε ελπίδες στους συμπαίκτες του, οι οποίοι στα τελευταία λεπτά πίεζαν ασφυκτικά!

Στο 82′ πέρασε στο ματς ως αλλαγή και ο Αραούχο, ο οποίος 6 λεπτά μετά έκανε το 1-5 και το… θαύμα ήρθε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ζοάο Μάριο διαμόρφωσε με μακρινό σουτ το τελικό 1-6 και έδωσε με απίστευτο τρόπο την πρώτη θέση του ομίλου στην ομάδα του!