fbpx
Connect with us

Champions League

Προβάδισμα πρόκρισης για τους Βεστφαλούς με γκολάρα και σωτήριες επεμβάσεις! (vids)

Σε ένα δραματικό παιχνίδι, η Ντόρτμουντ επιβλήθηκε με 1-0 της Τσέλσι στο “Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ” και πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

Published

on

Γερμανικό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς του Λονδίνου, στο ζευγάρι Ντόρτμουντ – Τσέλσι, με την Μπορούσια να επικρατεί 1-0 χάρη στο φοβερό γκολ του Αντεγέμι και τις σωτήριες επέμβασης του εξαιρετικού Κόμπελ και της γερμανικής άμυνας.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Σλότερμπεκ, Ζίλε, Γκερέιρο, Βολφ, Όζκαν, Τζαν, Μπέλιγχαμ, Αντεγέμι, Μπράντ, Αλέ.

ΤΣΕΛΣΙ: Κεπά, Κουλιμπαλί, Σίλβα, Τζέιμς, Τσίλγουελ, Έντσο Φερνάντες, Λόφτους-Τσικ, Ζίγιες, Φέλιξ, Μούντρικ, Χάβερτς.

Λίγο πριν από την έναρξη του αγώνα, αίσθηση έκανε το εκπληκτικό κορεό των φίλων της Μπορούσια στη Yellow Wall του Βεστφάλεν, ενώ στο πρώτο ημίχρονο η Ντόρτμουντ είχε την υπεροχή και τις περισσότερες τελικές, αλλά η Τσέλσι τις μεγάλες ευκαιρίες με τον Φέλιξ. Μεγαλύτερη φάση στο 38ο λεπτό όταν μετά από εξαιρετική προσπάθεια και μεγάλη ατυχία, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Ο Τιάγκο Σίλβα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά το έκανε με το χέρι και σωστά ο διαιτητής τον παρατήρησε με κίτρινη.

Στο ίδιο στιλ και στο δεύτερο ημίχρονο με την λονδρέζικη ομάδα να είναι πιο απειλητική και να κρατά περισσότερο μπάλα. Στο 55′ ο Κόμπελ έκανε μεγάλη απόκρουση στο φάουλ του Τζέιμ, ενώ στο 57′ ο Μπραντ που έκανε πολύ καλό ματς, σούταρε με τον Κέπα να μπλοκάρει. Νέα απόκρουση του Κόμπελ σε σουτ του Τζέιμς στο 62′, αλλά στην αντεπίθεση (63′) ο Καρίμ Αντεγέμι έφυγε σαν σφαίρα στην κόντρα μετά από εκτέλεση κόρνερ, απέφυγε τον Έντσο Φερνάντες και περνώντας και τον Κέπα έκανε το 1-0 σε ένα εκπληκτικό γκολ.

Η Τσέλσι είχε ισορροπήσει κατοχή και τελικές προσπάθειες αλλά έμεινε πίσω στο σκορ και άρχισε πια να προσπαθεί για την ισοφάριση. Τεράστια φάση είχε με σουτ του Κουλιμπαλί στο 78′ να διώχνει ο γκολκίπερ και να προλαβαίνει ο Τσαν πριν περάσει η μπάλα την γραμμή.

Στο 84′ ο φοβερός κίπερ των γηπεδούχων έπιασε ακόμη ένα σουτ του Ζοάο Φέλιξ, ενώ στο τέλος έγινε χαμός με μεγάλη ένταση ανάμεσα στους παίκτες και στους πάγκους μετά από ένα μαρκάρισμα του Ρίερσον που από την κίτρινη χάνει τη ρεβάνς. Ο Κόμπελ έκανε κι άλλη τρομερή απόκρουση σε σουτ του Έντσο Φερνάντες στο 95′, κρατώντας το σκορ νίκης για τη γερμανική ομάδα.