fbpx
Connect with us

Champions League

Ατελείωτο πάρτι στη Λισαβόνα και φουλ για τα προημιτελικά οι «Αετοί»! (vids)

Μετατρέποντας την τυπική διαδικασία της ρεβάνς σε ένα γιορτινό εντός έδρας πάρτι, η Μπενφίκα συνέτριψε την Μπριζ με 5-1 και πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Champions League.

Published

on

Το 0-2 στο Βέλγιο δεν άφηνε πολλά περιθώρια στην Μπριζ ενόψει της ρεβάνς στην Πορτογαλία αλλά η Μπενφίκα δεν χαρίστηκε καθόλου και μετέτρεψε το δεύτερο ματς σε εντός έδρας πάρτι, επικρατώντας καθολικά με 5-1 και παίρνοντας πανηγυρικά το εισιτήριο πρόκρισης στα προημιτελικά του Champions League.

• ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Μπαχ (63′ Ζιλμπέρτο), Σίλβα (88′ Βερίσιμο), Οταμέντι (74′ Μοράτο), Γκριμάλντο, Φλορεντίνο, Σικίνιο (63′ Νέρες), Μάριο (75′ Νέβες), Ράφα, Άουρσνες, Ράμος
  • ΜΠΡΙΖ: Μινιολέ, Μάτα (62′ Οντόι), Μέχελε, Σιλά, Μπουκάναν, Νίλσεν, Βάνακεν (75′ Νούσα), Σογουά (75′ Ριτς), Μέιχερ, Γιαρεμτσούκ (62′ Τζουτγκλά), Λανχ (46′ Ονιεντίκα)

Μόλις στο 75ο δευτερόλεπτο, οι Αετοί βρήκαν δίχτυα με τον Ζοάο Μάριο αλλά το τέρμα δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ. Παρόλα αυτά, το ξεκίνημα έμελλε να δείξει τις διαθέσεις των γηπεδούχων οι οποίοι μετά από ευκαιρίες, άνοιξαν τελικά το σκορ στο 38′ με τον Ράφα Σίλβα.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, από δημιουργός έγινε εκτελεστής ο Γκονζάλο Ράμος διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του για το 2-0 της ανάπαυλας που είχε κρίνει οριστικά την υπόθεση πρόκρισης.

Παρόλα αυτά, οι Πορτογάλοι δεν κατέβασαν στροφές, συνέχισαν να πολιορκούν την βελγική περιοχή για να φτάσουν στο 3-0 και πάλι με τον Ράμος στο 57′.

Στο 71′ ο Ζοάο Μάριο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι μετά από μαρκάρισμα εντός περιοχής για το 4-0. Έξι λεπτά μετά, στο 77′ ο Νέρες έγραψε και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, ενώ δέκα λεπτά μετά, ο κορυφαίος παίκτης των φιλοξενούμενων, ο 20χρονος Μέγιερ πέτυχε ένα φανταστικό γκολ για την τιμή των όπλων και το τελικό 5-1.