fbpx
Connect with us

Bundesliga

Οι Βαυαροί θυμήθηκαν ότι είναι… Μπάγερν και διέλυσαν την Ουνιόν στην μάχη της κορυφής της Bundesliga! (vid)

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Ουνιόν Βερολίνου με 3-0 παραμένοντας στην κορυφή της Bundesliga αλλά σε ισοβαθμία με την Ντόρτμουντ.

Published

on

Η κορυφή της Bundesliga έχει εξελιχθεί σε αμφίρροπη κούρσα αλλά ένεκα των συνεχόμενων αποτυχιών της Μπάγερν μέσα στο 2023 αλλά αυτή τη φορά έκανε το καθήκον της και έστειλε μήνυμα… υπεράσπισης του τίτλου της.

Οι Βαυαροί πραγματοποιήσαν κυρίαρχη εμφάνιση απέναντι στην ευχάριστη έκπληξη της φετινής σεζόν, Ουνιόν Βερολίνου της οποίας επικράτησαν με σκορ 3-0.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ζόμερ, Στάνισιτς (78′ Κανσέλο), Παβάρ, Ντε Λιχτ, Ντέιβις, Κίμιχ (78′ Σανέ), Γκορέτσκα, Κομάν (65′ Μανέ), Μίλερ (87′ Τελ), Μουσιάλα, Τσούπο Μότινγκ (65′ Γκνάμπρι)

ΟΥΝΙΟΝ: Ρόνοβ, Ντοέκι, Κνόχε, Λέιτε, Τρίμελ, Λαϊντουνί, Κεντίρα (78′ Χάμπερερ), Θόρσμπι (63′ Σεγκουίν), Ρουσιγιόν (66′ Γκίσελμαν), Μπέκερ (63′ Λέβελινγκ), Σιεμπατσό (63′ Μπέρενς)

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και κλείνοντας από την αρχή στα καρέ τους τους πρωτευουσιάνους, καθάρισαν την υπόθεση νίκης από το ημίχρονο όπου και σκόραραν όλα τους τα τέρματα.

Τσούπο-Μότινγκ (31′), Κομάν (40′), Μουζιάλα (45+1′) οι σκόρερ των Βαυαρών οι οποίοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην επανάληψη, αλλά τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αποσοβεί ουκ ολίγες φορές την επέκταση του σκορ, με το 3-0 να αποτελεί και το τελικό αποτέλεσμα.

Πλέον, οι πρωταθλητές ισοβαθμούν στην πρώτη θέση με την Ντόρτμουντ η οποία έφυγε με “διπλό” από την έδρα της Χόφενχαϊμ με 1-0 χάρη στο τέρμα του Μπραντ στο 43′, με το τελικό σκορ να μην αντικατοπτρίζει την ανώτερη εικόνα των φιλοξενούμενων.