fbpx
Connect with us

Μπορούσια Ντόρτμουντ

Αδιόρθωτη η Ντόρτμουντ: «Γκέλα» με την Μπόχουμ και… δώρο σε Μπάγερν!

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ έμεινε στο 1-1 με την Μπόχουμ και έδωσε στην Μπάγερν την ευκαιρία να την προσπεράσει εκ νέου!

Published

on

Η Ντόρτμουντ ήταν στο +1 από την Μπάγερν Μονάχου και γνώριζε πως αν έκανε το 5/5 στις τελευταίες αγωνιστικές θα κατακτούσε τον τίτλο ανεξάρτητα από το τι θα κάνει η μεγάλη της αντίπαλος, που αύριο παίζει με την ουραγό Χέρτα.

Το ματς με την Μπόχουμ λοιπόν φάνταζε ιδανικό για να έρθουν οι 3 βαθμοί και η ομάδα να πλησιάσει ακόμα πιο κοντά στον τίτλο, όμως για άλλη μια φορά φέτος οι Βεστφαλοί «αυτοκτόνησαν» και έδωσαν τους Βαυαρούς στην ευκαιρία να τους προσπεράσουν, εάν κάνουν το καθήκον τους.

Το γκολ του Αντεγέμι δεν ήταν αρκετό, με το τελικό 1-1 να στέλνει την Μπορούσια στους 61 βαθμούς, με την Μπάγερν να έχει 59 με ματς λιγότερο και τον τίτλο να είναι ξανά στα δικά της χέρια!

Μπόχουμ: Ρίεμαν, Σοάρες, Μάσοβιτς, Όρντετς, Γκαμπόα, Οστερχάγκε, Λοσίγια, Ασάνο, Αντζέι, Στόγκερ, Χόφμαν.

Μπορούσια Ντόρτμουντ: Κόμπελ, Ρίερσον, Σούλε, Χιούμελς, Γκερέιρο, Τσαν, Μπραντ, Μπέλιγχαμ, Μάλεν, Αντεγέμι, Αλέ.

Το ματς ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τους Βεστφαλούς, αφού μόλις στο 5ο λεπτό η Μπόχουμ κατάφερε να προηγηθεί με Λοσίγια, με την χαρά της ωστόσο να μην διαρκεί για πολύ. Μέσα σε 120 δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Αντεγέμι και όλα έδειχναν πως η ανατροπή ήταν θέμα χρόνου.

Μέχρι το 35′ η Ντόρτμουντ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος και έχασε κλασικές ευκαιρίες με τον σκόρερ της, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν σταδιακά ρυθμούς και στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους να έχουν αυτοί την κατοχή, έχοντας και μια καλή στιγμή.

Στην επανάληψη οι «κιτρινόμαυροι» πίεσαν για το γκολ της νίκης, που θα τους έφερνε πολύ κοντά στον τίτλο, με τον Χιούμελς να βρίσκει δίχτυα στο 90′ αλλά το γκολ του να ακυρώνεται ως οφσάιντ, με αποτέλεσμα το 1-1 να διατηρηθεί μέχρι το σφύριγμα της λήξης.