fbpx
Connect with us

NBA

«Πάρτι» στην Βοστώνη και Πρωταθλητές οι Ουόριορς! (vid)

Oι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς πήραν την νίκη στο Game 6 μέσα στην Βοστώνη και έτσι κατέκτησαν ακόμα ένα Πρωτάθλημα.

Published

on

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους Σέλτικς, καθώς στο πρώτο 3λεπτο κατάφεραν να προηγηθούν με 14-2 και να πάρουν ένα μεγάλο πλεονέκτημα. Ωστόσο, όσο περνούσε η ώρα, οι Ουόριορς έβρισκαν ρυθμό και έτσι μείωσαν σε 18-12. Οι γηπεδούχοι με τoν Μπράουν έκαναν το 22-16, όμως με ένα σερί 11 πόντων, οι Ουόριορς έκλεισαν την περίοδο μπροστά στο σκορ. με 22-27.

Στην δεύτερη περίοδο, οι «Πολεμιστές» έφτασαν μέχρι και το 22-37, όμως οι Σέλτικς μείωσαν σε 29-37 με 7-0 σερί και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι. Με τον Τόμπσον και τον Πουλ η διαφορά έφτασε πάνω από τους 20 πόντους, και τελικά το ημίχρονο τελείωσε στο 39-54.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι και έφτασαν μέχρι το +22 (50-72). Οι Σέλτικς με Μπράσουν και Αλ Χόρφορντ μείωσαν στους δέκα (66-76), και αυτό ήταν το σκορ της περιόδου.

Οι Σέλτικς έκανα ό,τι μπορούσαν στην τελευταία περίοδο, όμως οι Κάρι, Τόμπσον και Γκριν έφτασαν το σκορ στο (81-93), ενώ τα δύο τεράστια σουτ των Κάρι και Ουίγκινς έκαναν το 84-99 και ουσιαστικά τελείωσαν το παιχνίδι. Το τελικό σκορ του αγώνα έφτασε το 90-103.