Νορβηγία – Ελλάδα: «Βύθισε» τους «Βίκινγκ» η Εθνική! (vids)

Η Εθνική Ελλάδος νίκησε τη Νορβηγία με σκορ 2-1.

Published

on

Η ενδεκάδα

Η διάταξη της Εθνικής σε 5-3-2 (σύμφωνα με το γράφημα της UEFA) για το φιλικό ματς με τη Νορβηγία: Βλαχοδήμος – Ανδρούτσος, Παπαδόπουλος, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας και Τσιμίκας – Μπουχαλάκης, Γαλανόπουλος και Μάνταλος – Πέλκας και Μασούρας.

Ο σχηματισμός των Νορβηγών: Χάνσεν – Γκρέγκερσεν, Στράντμπεργκ, Άγιερ και Μέλινγκ – Μίντζια και Μπεργκ – Τόρσμπι, Όντεγκααρντ και Ζάκαρισεν – Χάαλαντ.

Το ματς

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε η αναμέτρηση της Εθνικής Ελλάδος με τη Νορβηγία στη Μάλαγα.

Συγκεκριμένα, μόλις στο 13ο λεπτό του αγώνα, η ομάδα του Τζον Φαν΄τ Σχιπ άνοιξε το σκορ στο «Λα Ροζαλέδα», με τον Γιώργο Μασούρα να βρίσκει δίχτυα.

Ο Δημήτρης Πέλκας πραγματοποίησε μια ονειρεμένη κάθετη πάσα, «κόβοντας» την άμυνα των Σκανδιναβών στα δύο και βρίσκοντας εξαιρετικά τον παίκτη του Ολυμπιακού, ο οποίος με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Χάνσεν.

Στη συνέχεια, μετά το γρήγορο 1-0 που πέτυχε στο 13′ με τον Γιώργο Μασούρα, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας μας διπλασίασε τα τέρματά του στο 21ο λεπτό.

Έπειτα από ωραία αντεπίθεση, ο Δημήτρης Πέλκας πρόλαβε να σεντράρει προς το δεύτερο δοκάρι προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή του άουτ, η νορβηγική άμυνα δεν μπόρεσε να διώξει και ο Τσιμίκας έκανε το γύρισμα συρτά, βρίσκοντας ιδανικά τον Ανδρούτσο, που με πλασέ από κοντά έκανε το 2-0.

Από την πλευρά τους, οι Νορβηγοί δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Βλαχοδήμου, με αποτέλεσμα η «Γαλανόλευκη» να διατηρήσει σχετικά άνετα το υπέρ της 2-0 μέχρι το ημίχρονο.

Το 2ο ημίχρονο του αγώνα αποδείχθηκε εντελώς διαφορετικό από το 1ο. Η Νορβηγία ανέβασε ρυθμούς, με σκοπό να ξαναμπεί στο παιχνίδι, ενώ η Ελλάδα φάνηκε να χάνει έδαφος και να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο.

Η ομάδα του Τζον Φαν’τ Σχιπ παρουσίασε αδυναμία στη δημιουργία φάσεων, τη στιγμή που οι Σκανδιναβοί αύξησαν σημαντικά την πίεση προς τα «γαλανόλευκα» καρέ.

Τελικά, στο 64ο λεπτό του ματς, οι τυπικά γηπεδούχοι κατόρθωσαν να μειώσουν, διαμορφώνοντας το 2-1. Συγκεκριμένα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Στράντμπεργκ έπιασε την κεφαλιά και με τη βοήθεια του κάθετου δοκαριού έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός προσπάθησε να ανακατέψει την «τράπουλα» για να ανεβάσει ξανά την Εθνική αγωνιστικά, όμως δεν τα κατάφερε. Η εικόνα του παιχνιδιού έμεινε η ίδια, με τη Νορβηγία να έχει τον πρώτο λόγο και την Ελλάδα να αμύνεται.

Μάλιστα, οι «Βικινγκ» θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις, όταν ο Χάαλαντ παραλίγο να βγει τετ-α-τετ με τον Βλαχοδήμο, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να προλαβαίνει με έξοδο τον φορ της Ντόρτμουντ.