fbpx
Connect with us

Trending στην Ελλάδα

«Γαλανόλευκη»… ολόρθη κόντρα στο «Νο1» του κόσμου!

Όρθια και υπερήφανη στάθηκε η Εθνική Ελλάδος στο «Χέιζελ», απέναντι στο Βέλγιο, που βρίσκεται στην 1η θέση της παγκόσμιας κατάταξης της FIFA.

Published

on

Η ενδεκάδα

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός επέλεξε τον Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, με τους Ανδρούτσο, Κυριάκο Παπαδόπουλο, Τζαβέλλα και Τσιμίκα να αποτελούν την τετράδα της άμυνας.

Στην μεσαία γραμμή βρέθηκαν οι Μπουχαλάκης και Γαλανόπουλος, με τους Μασούρα, Μπακασέτα και Γιαννούλη πίσω από τον προωθημένο Παυλίδη.

Το ματς

Το Βέλγιο ξεκίνησε καλύτερα και πιο δυναμικά την αναμέτρηση με την Ελλάδα, παρότι η Εθνική κατάφερε να απειλήσει με τον Μασούρα μόλις στο 2ο λεπτό. Έπειτα από λάθος της άμυνας, ο παίκτης του Ολυμπιακού βγήκε πίσω από την πλάτη της άμυνας, όμως στο τετ-α-τετ νικήθηκε κατά κράτος από τον Μινιολέ.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφεραν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για γκολ. Αρχικά, ο Βλαχοδήμος εξουδετέρωσε το εξ επαφής πλασέ του Λουκάκου από απόσταση μόλις μερικών μέτρων στο 13′, όμως εν τέλει το 1-0 δεν άργησε να έρθει.

Ο Αζάρ άνοιξε το σκορ στο 20′, όταν μετά από λάθος του Παυλίδη, οι Βέλγοι βρήκαν σε ανισορροπία την άμυνα της Ελλάδος, η μπάλα κατέληξε στον μεσοεπιθετικό της Ντόρτμουντ που σκόραρε.

Έτσι, το 1ο ημίχρονο έληξε με το Βέλγιο να προηγείται και το ματς να στερείται φάσεων για γκολ.

Στο 2ο ημίχρονο η Εθνική Ελλάδος παρουσιάστηκε αρκετά ανεβασμένη. Κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, δεν άφησε το Βέλγιο να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Βλαχοδήμου και στάθηκε όρθια.

Μάλιστα, μετά από αρκετή ώρα δίχως φάσεις για γκολ, η «Γαλανόλευκη» ξάφνιασε τους γηπεδούχους. Συγκεκριμένα, στην επανάληψη και στο 66ο λεπτό του φιλικού αγώνα, ο Γιώργος Τζαβέλλας ήταν αυτός που νίκησε τον Σιμόν Μινιολέ και ισοφάρισε σε 1-1.

Έπειτα από στημένη φάση, η μπάλα κατέληξε στον Κυριάκο Παπαδόπουλο, που πραγματοποίησε μια κεφαλιά «ψαράκι», σημαδεύοντας το δοκάρι, με τον Τζαβέλλα να εκμεταλλεύεται το ριμπάουντ και να βρίσκει στόχο.

Μάλιστα, ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός, που είχε «θερμό» επεισόδιο με τον Ρομέλου Λουκάκου, πανηγύρισε με τη ψυχή του το γκολ της ισοφάρισης.

Έκτοτε, οι αρκετές αλλαγές κι από τους δύο προπονητές φάνηκε να επηρεάζουν τη ροή του παιχνιδιού, ωστόσο και οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση για να πάρουν τη νίκη. Πάντως, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας μας δεν έδειξε να κινδυνεύει ουσιαστικά, με αποτέλεσμα να διατηρήσει την ισοπαλία μέχρι το τέλος, έχοντας προσπαθήσει να απειλήσει ξανά την εστία του Μινιολέτ μέσω στημένων φάσεων.