fbpx
Connect with us

Euro 2021

Euro 2020: Το «όνειρο» της Δανίας συνεχίζεται! (vids)

Η Δανία κατάφερε να πάρει την νίκη και την πρόκριση και πλέον περιμένει να μάθει τον επόμενο αντίπαλό της.

Published

on

Το σκορ άνοιξε από νωρίς με τον Ντιλέινι να σκοράρει με αμαρκάριστη κεφαλιά από κόρνερ, κάνοντας το 0-1 μόλις από το 5′.

Στο 13′ απείλησε με τον Νταμσγκάρντ ξανά η Δανία, όμως ο αμυντικός πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή.

Η Τσεχία έκανε την πρώτη της καλή ευκαιρία στο 22′, με τον Σμάιχελ να κάνει μία μεγάλη απόκρουση στο σουτ του Χόλες.

Στο 29′ η κεφαλιά του Τσελούσκα πέρασε άουτ και ο Σμάιχελ νίκησε ξανά τον Χόλες στο 35′

Λίγα λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, στο 41′, ο Μέλε έβγαλε μία όμορφη σέντρα και ο Ντόλμπεργκ έγραψε εύκολα το 0-2.

Η Τσεχία ξεκίνησε πολύ δυνατά το δεύτερο ημίχρονο, σε ένα λεπτό είχε δύο ευκαιρίες, και στο 49′ κατάφερε να μειώσει σε 1-2 με τον Σικ.

Η Δανία απείλησε στο 78′ με ένα ωραίο πλασέ, όμως ο τερματοφύλακας της Τσεχίας κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι.

Στο 81′, ο Μέλε βγήκε στην μικρή περιοχή, όμως αντί να γυρίσει στον Μπρέιθγουεϊτ στην κενή εστία, προσπάθησε να σουτάρει και κέρδισε το κόρνερ.

Η Τσεχία προσπάθησε, όμως δεν μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσα στα 6 λεπτά των καθυστερήσεων και η Δανία πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά.