fbpx
Connect with us

Διεθνή

Έχασε τα… άχαστα, νίκησε αλλά προβλημάτισε η Εθνική

Η Εθνική έχασε… απίστευτες ευκαιρίες και τελικά επικράτησε με 2-1 της Ονδούρας, δείχνοντας όμως μεγάλα αμυντικά κενά που σίγουρα θα προβληματίσουν τον Τζον Φαν’τ Σχιπ.

Published

on

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικό, με τους παίκτες του Φαν’τ Σχιπ να μην μπορούν να πλησιάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία, αλλά να κρατάνε με άνεση μακριά από τα καρέ του Σωκράτη Διούδη και τους φιλοξενούμενους.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε ουσιαστικά στο 14ο λεπτό, με τον Παυλίδη να ανοίγει το σκορ. Ο Σιώπης «τρύπησε» την άμυνα της Ονδούρας με μια εξαιρετική μπαλιά στον Φορτούνη, αυτός έκανε το διαγώνιο γύρισμα και ο Παυλίδης πλάσαρε ιδανικά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ αυτό μάλιστα έδωσε… φτερά στους παίκτες της Εθνικής, οι οποίοι έχασαν σωρεία ευκαιριών για ένα δεύτερο γκολ στα επόμενα λεπτά.

Στο 16′ ο Παυλίδης βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή αλλά το γύρισμά του δεν πέρασε, ενώ στο 19′ ο Τζόλης έκανε από αριστερά το παράλληλο γύρισμα και ο Γιακουμάκης με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ. Τεράστια ευκαιρία έχασαν οι διεθνείς και στο 21′, με τους Κυριακόπουλο, Παυλίδη και Γιακουμάκη να «κρύβουν» την μπάλα και τον τελευταίο να στρώνει με τακουνάκι στον Τζόλη, που σούταρε άουτ.

Η καθολική κυριαρχία της Ελλάδας συνεχίστηκε, με την κεφαλιά του Φορτούνη να καταλήγει στην αγκαλιά του Μένιαγιαρ στο 24′ και τον Γιακουμάκη να σουτάρει άουτ στο επόμενο λεπτό. Στο 31ο λεπτό ο Μάνταλος με ωραία προσποίηση έφερε την μπάλα στο αριστερό και σημάδεψε το αντίπαλο δοκάρι, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Τζόλης έχασε μοναδική ευκαιρία πλασάροντας άουτ από πλεονεκτική θέση, μετά από ψαλίδι του Γιακουμάκη.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου βγήκε μπροστά και η Ονδούρα, η οποία στο 37′ έβγαλε μια εξαιρετική αντεπίθεση με τον Μπένγκτσον να βγαίνει στο τετ-α-τετ με τον Διούδη και τον Έλληνα τερματοφύλακα να αποκρούει. Στο 40′ όμως οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση, με δυνατό σουτ του Ροντρίγκεζ, ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ» από το φάουλ του Φιγκερόα που σταμάτησε στο τείχος.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους πέρασαν στο ματς για την Ελλάδα οι Λημνιός, Μασούρας και Δουβίκας, αντί των Φορτούνη, Τζόλη και Γιακουμάκη. Ο πρώτος μάλιστα παρά λίγο να βρει δίχτυα στο 54′, όταν συνεργάστηκε ωραία με τον Μαυρία αλλά είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει το σουτ του.

Το γκολ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήρθε τελικά στο 59′, με «δράστη» ξανά τον Παυλίδη. Ο Μασούρας αρχικά γλίστρησε αλλά στην συνέχεια έκανε εξαιρετική σέντρα και ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε με κεφαλιά, αν και πιθανότατα βρισκόταν εκτεθειμένος, κάτι που δεν είδαν διαιτητής και επόπτης.

Ένα λεπτό μετά το γκολ ο Δουβίκας βγήκε σε μοναδικό τετ-α-τετ αλλά είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να τον σταματάει, ενώ στο 62′ ο Μασούρας έκανε το πλασέ και ο Άλβαρες απομάκρυνε την μπάλα πάνω στην γραμμή, στερώντας ένα τρίτο γκολ από την Ελλάδα. Στο ίδιο λεπτό πέρασε στο ματς και ο Γιαννούλης, στην θέση του σκόρερ και των δύο τερμάτων της Εθνικής, Παυλίδη.

Οι αλλαγές συνεχίστηκαν και στο 77′, με τον Αλεξανδρόπουλο να κάνει ντεμπούτο, αντικαθιστώντας τον Κυριακόπουλο, ενώ στο 83′ ο Μπακασέτας πέρασε αντί του Μάνταλου. Λίγο μετά η Ονδούρα «άγγιξε» την ισοφάριση, με τον Τόρο να βρίσκεται μόνος του μέσα στην περιοχή της Εθνικής αλλά να σουτάρει αρκετά άουτ.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι, με την Ελλάδα να διατηρεί το υπέρ της 2-1 αλλά να προβληματίζει με την αμυντική της λειτουργία, η οποία έδωσε σημαντικές φάσεις στην Ονδούρα, και την αναποτελεσματικότητά της στις τεράστιες ευκαιρίες που δημιούργησε.

Click to comment
Μεταγραφές19 ώρες ago

Αποφασίζει η Μπέτις για Παπασταθόπουλο – Το φαβορί για τον Έλληνα στόπερ!

Super League19 ώρες ago

Προτάθηκε σε ελληνική ομάδα ο Πούλσεν της Λειψίας!

Μεταγραφές2 ημέρες ago

Μπάρκας: Ο άνθρωπος που έχει κάνει το «κονέ» για τη μεταγραφή του στη Σεβίλλη!

Superlig2 ημέρες ago

Πέλκας: Στην Τουρκία τον στέλνουν… Ελλάδα! – Τα δεδομένα της επιστροφής

Γουέστ Χαμ2 ημέρες ago

Μαυροπάνος: Μεγάλη αλλαγή για τον Έλληνα στόπερ στο Λονδίνο!

Super League2 ημέρες ago

«Βόμβα» από Τουμέρ Μετίν: «Ο Ικάρντι θα παίζει του χρόνου στην Ελλάδα!» (vid)

Διεθνή2 ημέρες ago

Εμμανουηλίδης: Πέτυχε εκπληκτικό γκολ… μισή παραμονή στη Δανία! (vid)

«Άρρωστη» ΓΚΟΛΑΡΑ του Κούτρη στην Πολωνία! (vid)

Λάτσιο3 ημέρες ago

Μανδάς: Αυτό είναι το νέο σούπερ συμβόλαιο που του προτείνει η Λάτσιο!

Serie A3 ημέρες ago

Ο Έλληνας της Κάλιαρι επιστρέφει στη Serie A για τη μεγάλη ευκαιρία του!

Superlig3 ημέρες ago

ΑΔΙΑΝΟΗΤΟΣ Πέλκας, έβαλε το γκολ της χρονιάς από τα 30 μέτρα στην Τουρκία! (vid)

La Liga3 ημέρες ago

Λυτρωτής Δουβίκας, χάρισε με ΓΚΟΛΑΡΑ νίκη… Ευρώπης στη Θέλτα! (vid)

Άλκμααρ4 ημέρες ago

«Υπέγραψε»… χρυσό τρίποντο με νέο γκολ ο Παυλίδης! (vid)

Διεθνή6 ημέρες ago

Βρείτε του κάποιον να τον σταματήσει: Νέο «παστέλι» του γκολεαντόρ Κουλούρη! (vid)